Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Morawiecki sceptycznie o strefie euro

14.10.2016 12:30  Gospodarka
Morawiecki sceptycznie o strefie euro Mateusz Morawiecki uważa, że w tej chwili Polska nie powinna wchodzić do strefy euro. Wicepremier, minister finansów i rozwoju wziął udział w zorganizowanej przez Narodowy Bank Polski konferencji poświęconej perspektywom wzrostu gospodarczego w Europie Środkowej.

Mateusz Morawiecki powiedział, że dla niektórych wejście do strefy euro jest drogą donikąd, choć inni uważają, że Polska powinna przystąpić do eurolandu. Podkreślił, że patrząc na sytuację gospodarczą w eurolandzie i poza nim, coraz więcej ekonomistów uważa, że strefa euro nie jest optymalnym obszarem walutowym i "bardziej jest częścią problemu, niż częścią jego rozwiązania".

Mówiąc o sytuacji gospodarczej wicepremier zwrócił uwagę, że państwa środkowoeuropejskie wpadły w tak zwaną "pułapkę średniego dochodu". Oznacza, to, że z jednej strony obywatele tych krajów wyjeżdżają w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy na zachodzie, a z drugiej, że wynagrodzenia są u nas wyższe niż w wielu państwach na świecie. To powoduje ryzyko przeniesienia części inwestycji z naszego regionu Europy do państw azjatyckich, czy afrykańskich.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes