Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

NAFTA deal. Uchwalono projekt ustawy o PPK

31.08.2018 09:34  Gospodarka
NAFTA deal. Uchwalono projekt ustawy o PPK
Pierwszą w kolejce do łaski Donalda Trumpa była Europa – porozumienie z Unią Europejską zakładało utworzenie grupy roboczej, która będzie dyskutować nad przyszłością wymiany handlowej między Stanami i Starym Kontynentem – w tym czasie nie miały być podejmowane żadne celne działania. W minionym tygodniu udało się również również Meksykowi. W Polsce uchwalono projekt ustawy o PPK. 
 
Inwestorzy już od jakiegoś czasu dyskontowali fakt, że przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Meksyku osiągną porozumienie w sprawie handlu. Widoczne było to przede wszystkim na meksykańskiej walucie, która w ostatnim czasie zachowywała się zaskakująco dobrze, zwłaszcza na tle pozostałych rynków wschodzących.

Następna w kolejce ma być Kanada, ale w tym przypadku amerykański prezydent nie jest już tak pozytywnie nastawiony, zwłaszcza, że, jak donoszą media, nie chce aby porozumienie było trójstronne, a żeby Stany z każdym krajem podpisały osobną umowę. I teraz warto sobie postawić pytanie – czy po złagodzenia napięcia z Europą, Meksykiem i być może Kanadą, to znak, że również Chiny mają szansę sięgnąć po łaskę prezydenta, czy też zupełnie odwrotnie? Uważamy, że zamknięcie dwóch pozostałych frontów (UE i NAFTA) będzie raczej dla Chin negatywne.

Pisaliśmy wielokrotnie, że uważamy, że celem Donalda Trumpa jest osłabienie Państwa Środka na wielu frontach. Dlatego też naszym zdaniem pozytywne wiadomości, które pojawiły się ostatnio, dla Chin nie będą dobrą wiadomością i być może amerykański prezydent będzie chciał teraz zintensyfikować działania ukierunkowane na Azję. A to nie byłoby dla rynku akcji zbyt dobrą informacją. 
 
Dobre informacje popłynęły w ostatnim czasie z Polski. Sejm przyjął bowiem projekt uchwały o Pracowniczych Planach Kapitałowych, co może być bardzo pozytywnych impulsem dla warszawskiego parkietu. Wg najważniejszych założeń systemem mają zostać objęci wszystkie osoby pracujące między 19, a 55 lat, z PPK będzie można zrezygnować w dowolnym czasie, minimalna składka będzie wynosić 2%, a maksymalna 4%, osoby zarabiające poniżej pensji minimalnej będą wpłacać 0,5% bez utraty dopłat rządowych, a środki zostaną zgromadzone w ramach PPK będą inwestowane przez TFI, PTE oraz zakłady ubezpieczeniowe. Wg PFR dzięki temu na warszawski parkiet będzie co roku trafiało 12 mld dodatkowego kapitału, co biorąc pod uwagę ostatnie lata (strukturę przepływów w ramach funduszy inwestycyjnych oraz w ramach OFE) może być rzeczywiście pokaźny zastrzyk gotówki.

Dlatego też uważamy, że w dłuższym terminie na warszawskiej giełdzie może dojść do nowego rozdania. Dzięki nowemu zastrzykowi gotówki warszawski parkiet może znać się znowu istotnym punktem na europejskiej mapie rynku kapitałowego. Oczywiście pod warunkiem, że otoczenie warszawskiego parkietu nie będzie dalej psuło jego wizerunku. 

Szymon Juszczyk, Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami, RDM Wealth Management
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes