Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

NBP rozważa zmniejszenie zawartości miedzi w monetach o najmniejszych nominałach

03.05.2012 12:09  Gospodarka
NBP rozważa zmniejszenie zawartości miedzi w monetach o najmniejszych nominałach Wysokie ceny surowca sprawiły, że koszt bicia monet jedno, dwu i pięciogroszowych, i tak wyższy od ich wartości nominalnej, wzrósł jeszcze bardziej.

Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polskiego przyznaje, że w takiej sytuacji poszukiwane są sposoby zmniejszenia kosztu produkcji pieniądza. Rozważanym sposobem byłoby ograniczenie ilości miedzi w stopie wykorzystywanym do produkcji monet.

Decyzja w tej sprawie należy do prezesa NBP. Innym sposobem na zaoszczędzenie byłoby wycofanie z obiegu monet o drobnych nominałach. Przemysław Kuk przyznaje, że kilka lat temu prowadzono analizy na ten temat, ale już wiadomo, że jedno czy dwugroszówki pozostaną w naszych portfelach. NBP nie ujawnia ile kosztuje produkcja drobnych monet, zasłaniając się tajemnicą handlową. Eksperci szacują, że wyprodukowanie 1 grosza kosztuje około 5 groszy.

Aktualnie monety o drobnych nominałach wytwarzane są w prawie 60 procentach z miedzi, a reszta stopu to cynk i niewielka ilość manganu.

IAR

es


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes