Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

NCBR ogłosił konkurs dot. innowacyjnych nawozów przyjaznych dla środowiska

11.10.2019 12:11  Gospodarka
NCBR ogłosił konkurs dot. innowacyjnych nawozów przyjaznych dla środowiska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło nowy konkurs tematyczny w formule Szybkiej Ścieżki, poświęcony innowacyjnym nawozom przyjaznym dla środowiska, podało NCBR. Inicjatywa wesprze rozwój krajowej produkcji rolnej, która dostosowując się do wymogów Unii Europejskiej oraz modelu obiegu zamkniętego, dąży do zwiększenia jakości i bezpieczeństwa nawozów przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Budżet konkursu to 200 mln zł. Nabór wniosków rozpocznie się 14 listopada br. i potrwa do 14 stycznia 2020 roku.

Przepisy dotyczące nawożenia, obowiązujące zarówno w Polsce jak i w UE, służą zwiększeniu jakości i bezpieczeństwa w tym obszarze. M.in. 25 czerwca br. weszły w życie nowe regulacje odnośnie wprowadzania nawozów na rynek Unii Europejskiej. Rozporządzenie obejmuje wszystkie rodzaje produktów nawozowych (mineralne i organiczne), jak również produkty mające zwiększyć efektywność wykorzystania składników pokarmowych przez rośliny, podano.

"Doceniając rolę tego sektora, ogłaszamy kolejny już w tym roku konkurs tematyczny w Szybkiej Ścieżce, tym razem wspierający innowacje w produkcji rolnej. Jego założenia wpisują się w polski i unijny plan działania w obszarze obiegu zamkniętego. Chcemy wykorzystać potencjał innowatorów, wspierających rozwój gospodarki rolnej, umożliwiając im łatwiejsze aplikowanie o środki w formule w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie.

Konkurs Szybka Ścieżka Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska skierowany jest do przedsiębiorstw, konsorcjów przedsiębiorstw oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych (składających się z maksymalnie 3 podmiotów, w tym min. 1 przedsiębiorstwa i min. 1 jednostki naukowej), gdzie liderem jest zawsze przedsiębiorstwo. Budżet konkursu to 200 mln zł. Środki przeznaczone są na dofinansowanie badań przemysłowych i/lub eksperymentalnych prac rozwojowych, których efektem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Projekty zgłoszone w konkursie muszą obejmować eksperymentalne prace rozwojowe, podkreślono.

Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi odpowiednio: 1 mln zł - w przypadku projektu realizowanego samodzielnie przez MŚP oraz 2 mln zł - w przypadku pozostałych projektów. Całkowita wartość kosztów kwalifikowalnych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro.

"Od kilku lat coraz wyraźniej widać trendy do produkcji zdrowej, bezpiecznej i dobrej jakościowo żywności przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Firmy nawozowe i ośrodki naukowe, które rozumieją potrzeby nowoczesnego rolnictwa, również aktywnie dążą do minimalizowania negatywnego wpływu sztucznego nawożenia na naturalne zasoby środowiska - glebę, wodę i powietrze. Coraz ważniejsze jest dla nich zmniejszenie strat produkcyjnych i ekonomicznych oraz zgodnie z obiegiem zamkniętym przekształcanie odpadów w składniki odżywcze dla upraw. Chcemy zachęcić wszystkich  przedsiębiorców i naukowców opierających swój biznes na takim podejściu do rozwijania swoich projektów, oferując im wsparcie w postaci dedykowanego konkursu" - dodał dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki.

Łączny budżet wspomnianych konkursów NCBR ogłaszanych w drugiej połowie 2019 roku razem z nowo ogłoszonym konkursem Innowacyjne nawozy przyjazne dla środowiska to 1,83 mld zł. 

Źródło: ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 8, Piotr Babieno, Bloober Team SA   #RekinyBiznesu, 05.04.2018, Warszawa
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes