Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Niepełnosprawni aktywni na rynku pracy

03.12.2012 11:56  Gospodarka
Niepełnosprawni aktywni na rynku pracy Niepełnosprawność nie musi oznaczać końca życia zawodowego. Coraz więcej niepełnosprawnych z sukcesem wkracza na rynek pracy. Według danych GUS spośród ponad 2 mln osób w wieku produkcyjnym z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, 464 tys. jest aktywnych zawodowo. Jednak wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia.

- „W ostatnich latach zauważalna jest coraz większa aktywność niepełnosprawnych na rynku pracy. Wzrasta ich świadomości własnych praw oraz możliwości rozwoju zawodowego. Po woli stają się oni aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Niestety daleko nam jeszcze do średniej unijnej, gdzie procent osób aktywnych zawodowo wśród niepełnosprawnych oscyluje wokół 50 proc.” – mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego.

Zmienia się również świadomości pracodawców w kwestii zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Coraz większa liczba pracodawców celowo stara się ich zatrudniać. Otrzymują wartościowego pracownika, często o wysokich kwalifikacjach, a na dodatek pracownika lojalnego. Zatrudnienie niepełnosprawnych wiąże się również z wieloma ulgami finansowymi. Można starać się o dofinansowanie do wynagrodzenia, zwrot kosztów szkolenia oraz przystosowania i wyposażenia jego stanowiska pracy. Co więcej, możliwy jest również zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy. Firma zatrudniająca odpowiednią ilość osób (minimum 6 proc. załogi, przy zatrudnieniu powyżej 25 osób) niepełnosprawnych jest również zwolniona z wpłat na PFRON.

- „Dla osób niepełnosprawnych praca jest najlepszym sposobem aktywnej rehabilitacji. Wielokrotnie przekonaliśmy się, że dzięki zatrudnieniu niepełnosprawni zaczynają aktywniej funkcjonować, odblokowują się, otwierają się na ludzi, stają się bardziej pewni siebie. A z drugiej strony, również ich współpracownicy i pracodawcy szybko porzucają ewentualne stereotypy dotyczące niepełnosprawnych w pracy. Znamy to od podszewki, gdyż sami w obrębie naszych struktur staramy się zatrudniać jak największą liczbę osób niepełnosprawnych” – dodaje Bartosz Kaczmarczyk.

Niepełnosprawni mogą znaleźć zatrudnienie praktycznie w każdej branży. Jednak każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. – „Niezbędne jest poznanie aspiracji i możliwości osoby chcącej podjąć pracę. Często w rozmowie z doradcą zawodowym okazuje się, że niepełnosprawny może wykonywać pracę, która wydawała mu się nieosiągalna. W niektórych przypadkach z kolei okazuje się, że konieczne jest doszkolenie oraz przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb przyszłego pracownika” – mówi Jarosław Witkowski, dyrektor zarządzający agencji A-Trybut, należącej do Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego.

Niepełnosprawni mogą szukać pracy na własną rękę, jak również mogą skorzystać z wyspecjalizowanych w tej dziedzinie agencji.

Ogólnie zmniejszająca się liczba osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym (spadek z 2,6 mln do 2 mln osób w latach 2001-2011) oraz korzyści dla pracodawcy wynikające z zatrudniania osób niepełnosprawnych sprawiają, że dochodzi do sytuacji, gdy firmy okresowo borykają się z brakiem odpowiednich osób. Dlatego tak ważne jest to, aby każdy niepełnosprawny uświadomił sobie możliwość podjęcia pracy, która może mu dać nie tylko dodatkowe źródło dochodu, ale również satysfakcję.

Dane statystyczne w tekście pochodzą z najnowszego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za drugi kwartał 2012 roku.

Polski Holding Rekrutacyjny S.A.

az  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Co to jest osoba z niepełnosprawnością?. Jakiś nowy podgatunek niepełnosprawnych?. Przecież taki tekst to analfabetyzm.

    ~Marcin   (3 grudnia 2012 o 12:51)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes