Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Nowe otwarcie dla działalności PKN Orlen na Litwie

14.08.2018 12:25  Gospodarka
Nowe otwarcie dla działalności PKN Orlen na Litwie Nowe otwarcie dla działalności PKN Orlen na Litwie. W siedzibie Orlen Lietuva władze koncernu podpisały porozumienie o rozszerzeniu współpracy z Kolejami Litewskimi. Oprócz tego produkcja rafinerii w Możejkach będzie bardziej niż do tej pory wykorzystywana na potrzeby rynku polskiego.

Dziś symbolicznie rozpoczęto odbudowę torów na trasie między Możejkami a łotewskim Renge. Chodzi o 19-kilometrowy odcinek, dzięki któremu PKN Orlen po 10 latach odzyska najkrótszą drogę dostaw produktów na Łotwę i do Estonii.
Pierwsze ładunki mają być odprawione pod koniec przyszłego roku. "Odcięcie tego odcinka powodowało, że musieliśmy 150 kilometrów transportować to do portu, potem przeładować na statki, a następnie wysyłać na Litwę i do Estonii" - wyjaśnił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Koleje Litewskie demontaż torów oficjalnie tłumaczyły ich złym stanem technicznym. Zdaniem polskich komentatorów, bardziej chodziło wtedy o względy polityczne niż biznesowe.

Szef koncernu dodał, że podjęto też zobowiązanie dotyczące rozszerzenia współpracy związanej z przewozem produktów w kierunku Polski. Ich transport na tej trasie - z obecnych 600 tysięcy ton - wzrośnie o kilkaset tysięcy ton rocznie.
Na konferencji oprócz prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka byli obecni także prezes Kolei Litewskich Mantas Bartuska i minister transportu Litwy Rokas Masiulis.

PKN Orlen rozważa również inwestycje w Możejkach związane m.in. z modernizacją tej rafinerii i jej rozbudową. Do tej pory Koncern zainwestował na Litwie 3 miliardy złotych.
Orlen Lietuva to największy płatnik podatków w tym kraju.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes