Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Optymistyczne prognozy gospodarcze KE dla Polski

09.11.2017 11:11  Gospodarka
Optymistyczne prognozy gospodarcze KE dla Polski Optymistyczne prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej dla Polski. Bruksela przewiduje, że polska gospodarka będzie w tym roku rozwijała się w tempie 4,2 procent PKB. Tym samym Bruksela podwyższyła swoje przewidywania z maja. Wtedy szacowała, że tegoroczny wzrost będzie o siedem dziesiątych punktu procentowego niższy. Komisja zrewidowała też majowe prognozy dotyczące tegorocznego deficytu, który będzie niższy od zakładanego i wyniesie 1,7 procent PKB. Kilka miesięcy temu Bruksela szacowała, że będzie na poziomie 2,9 procent PKB.

Polska, ze wzrostem gospodarczym na poziomie 4,2 procent PKB będzie w tym roku na siódmym miejscu w Unii razem z Łotwą. Najwyższy wzrost zanotowała Rumunia - 5,7 procent PKB, a następnie Malta, Irlandia, Słowenia, Estonia i Czechy.
"Wzrost gospodarczy napędzany popytem wewnętrznym" - tak Komisja zatytułowała analizę dotyczącą Polski. Unijni eksperci napisali, że poprawi się klimat inwestycyjny dzięki większemu wykorzystaniu unijnych funduszy. W przyszłym roku wzrost PKB będzie niższy od tegorocznego, ale nadal na wysokim poziomie - 3,8 procent PKB. To także bardziej optymistyczne prognozy w porównaniu z majowymi przewidywaniami.

Jeśli natomiast chodzi o deficyt finansów publicznych, to Komisja Europejska przyznaje, że będzie on znacznie niższy od tego, który prognozowała w maju - ma on w tym roku wynieść 1,7 procent PKB i taki sam pozostanie w przyszłym roku. Komisja napisała, że stanie się tak głównie dzięki lepszej ściągalności podatków i wyższych przychodach ze składek socjalnych. Ale później jeszcze bardziej przyspieszą inwestycje, co - jak przewiduje Komisja - w 2019 roku podniesie deficyt, podbije go także obniżenie wieku emerytalnego. Według Brukseli będzie on poziomie 1,9 procent PKB.

W opublikowanych dziś prognozach są także między innymi dane dotyczące dług publicznego, który będzie niższy i wyniesie w tym roku 53,2 procent. W majowych przewidywaniach szacowano że będzie o ponad punkt procentowy wyższy.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes