Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

PARP zainicjował działalność Narodowego Programu Przedsiębiorczości

16.10.2012 19:25  Gospodarka
PARP zainicjował działalność Narodowego Programu Przedsiębiorczości Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zainicjowała działalność Narodowego Programu Przedsiębiorczości, którego celem jest zachęcenie Polaków do zakładania nowych firm. Działania będą trwały do czerwca 2013 roku, poinformował PARP w komunikacie.

Program współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego powstał z myślą o Polakach, którzy chcą pracować "na swoim"(co trzeci deklaruje taką chęć), ale mają jeszcze obawy bądź są niepewni swoich umiejętności. Adresatem działań są dwie grupy osób: studenci i absolwenci u progu kariery zawodowej (19-29 lat) oraz osoby z doświadczeniem na rynku pracy (30-49 lat), biorące pod uwagę prowadzenie własnego biznesu.

PARP przygotował szereg działań promocyjnych i informacyjnych, nakierowanych na wzmocnienie pozytywnych ocen postaw przedsiębiorczych, edukację w zakresie prowadzeniem własnej działalności gospodarczej oraz poprawę wizerunku przedsiębiorcy.

Udział małych i średnich firm w produkcje krajowym brutto wynosi obecnie w Polsce około 48,4%, a liczba zatrudnionych w sektorze stanowi 2/3 ogółu pracujących.2 Dodatkowo wartość dodana wytwarzana przez MŚP w Polsce stanowi 54%.

Agencja podała, że ponad połowa Polaków (57,8%) ocenia swoją wiedzę o przedsiębiorczości jako przeciętną lub raczej słabą, co wskazuje na potrzebę intensywniejszych działań edukacyjnych w tym obszarze. Badania wskazują, że praca na własny rachunek jest przez Polaków rozważana już jako druga z możliwości kształtowania drogi zawodowej (36,8% wskazań), tuż po pracy etatowej w firmie państwowej (38,8%), a przed zatrudnieniem w firmie prywatnej.

Poziom przedsiębiorczości, mierzony liczbą firm na tysiąc mieszkańców, w Polsce sytuuje się na poziomie nieco poniżej średniej UE (40 do 42%), ale wynik lepszy od przeciętnego unijnego Polska osiąga pod względem odsetka osób dorosłych, które założyły własną firmę lub podejmują działania w tym kierunku (12 do 14%) oraz udziału osób, które preferowałyby własną działalność gospodarczą (49 do 45%).

ISBnews

kk


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes