Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

PIP: Nie wszyscy pracodawcy dbają o pracowników w upalne dni

14.06.2018 14:07  Gospodarka
PIP: Nie wszyscy pracodawcy dbają o pracowników w upalne dni Przed nami kolejna fala upałów. Tymczasem w maju, kiedy żar lał się z nieba, nie wszyscy pracodawcy pamiętali o związanych z upałami obowiązkach wobec zatrudnionych.

Do Państwowej Inspekcji Pracy do dzisiaj wpłynęło 50 skarg od pracowników, którzy musieli pracować w zbyt wysokiej temperaturze - powiedziała IAR rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska. Najwięcej skarg inspektorzy otrzymują od pracowników placówek handlowych. Podczas kontroli pracownicy inspekcji żądają między innymi dokumentów świadczących o bieżących przeglądach i konserwacji urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych.

Danuta Rutkowska przypomina, że czyszczenie tych urządzeń jest obowiązkowe. Brudne, niekonserwowane mogą stać się siedliskiem bakterii o nazwie legionella, wywołujących ostre zapalenie płuc. Pracodawca musi też zadbać o to, by pomieszczenia, w których trwa praca, nie były nadmiernie nagrzewane. W oknach powinny być rolety, żaluzje chroniące przed zbyt dużym nasłonecznieniem.

Poza tym, jeśli w pomieszczeniu, w którym trwa praca, temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi dostarczyć zatrudnionym zimne napoje w ilości zaspokajającej ich potrzeby. Osoby pracujące na otwartej przestrzeni także muszą otrzymać napoje oraz wodę do mycia.

Danuta Rutkowska poinformowała też, że w ubiegłym roku do inspekcji wpłynęło 200 skarg związanych z niezapewnieniem odpowiednich warunków pracy w czasie upałów. Najwięcej od zatrudnionych w branży przemysłowej, w budownictwie a także w handlu.

IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes