Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

PKEE o jakości powietrza

20.02.2018 14:43  Gospodarka
PKEE o jakości powietrza Spalanie w przydomowych piecach jest największym źródłem zanieczyszczeń w Polsce. Gospodarstwa domowe odpowiadają za około 40 procent emisji pyłów zawieszonych - wynika z danych Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Autor raportu "Energetyka kocha czyste powietrze" Janusz Zyśk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wyjaśnia, że większość zanieczyszczeń to efekt tak zwanej niskiej emisji czyli przydomowych pieców czy kotłowni. Jego zdaniem jest tak przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. W dużych miastach jest podobnie, ale jak podkreśla rozmówca IAR, widać też większy wpływ transportu drogowego.

Naukowiec w rozmowie z IAR zastrzega, że powietrze w Polsce jest czystsze niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Autorzy raportu wskazują, że między 1990 a 2015 rokiem sektor energetyczny w Polsce ograniczył emisję benzo-alfa-pirenu o 77 procent, a pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 o 70 procent. Rośnie za to liczba samochodów, z których korzystają Polacy, to zdaniem Janusza Zyśka przekłada się na wzrost zanieczyszczeń z tego źródła.

W Polsce jakość powietrza sprawdza się w kilkudziesięciu strefach podzielonych na największe i średnie miasta oraz pozostałe tereny. Według danych z 2015 roku dopuszczalne normy przekraczane są w większości stref. W większych miastach problemem jest emisja dwutlenku azotu z samochodów. W przypadku przekroczenia norm pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 najczęstszą przyczyną było indywidualne ogrzewanie budynków.

Na koniec sezonu grzewczego Polski Komitet Energii Elektrycznej planuje wystawić tak zwany "rachunek za smog".

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes