Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Pengab wzrósł o 1,8 pkt m/m do 30,6 pkt w kwietniu

25.04.2019 11:00  Gospodarka
Pengab wzrósł o 1,8 pkt m/m do 30,6 pkt w kwietniu Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 1,8 pkt m/m do 30,6 pkt w kwietniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 29,6 pkt.

"Oprócz sumarycznego wzrostu głównego indeksu Pengab, który dokonał się głównie za sprawą wyższego poziomu wskaźnika  ocen, kwietniowa edycja Monitora Bankowego ujawniła silne wzrosty w obszarze aktywności konsumenckiej. Szczególnie wysoki poziom odnotował wskaźnik ocen kredytów konsumpcyjnych, co może mieć charakter sezonowy związany z okresem świątecznym. Wysoki przyrost w obszarze kredytów konsumpcyjnych w podobnym zakresie obserwowaliśmy zarówno w kwietniu 2018 roku, kiedy wskaźnik osiągnął poziom 52 punktów, jak i w kwietniu 2017 r. (46 punktów). Wskaźniki prognoz osiągnęły natomiast sezonowe maksima, stąd kolejny okres powinien upłynąć pod znakiem stabilizacji nastrojów" - skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.

Wskaźnik ocen wzrósł o 3,3 pkt m/m do 29,3 pkt, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 0,3 pkt do 32 pkt.

"Ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 14 pkt. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 18 pkt, a r/r jest spadło o 4 pkt. Saldo ocen dla kredytów mieszkaniowych m/m jest wyższe o 13 pkt, a r/r jest spadło o 13 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 9 pkt, a w przypadku kredytów mieszkaniowych spadło o 4 pkt" - czytamy w raporcie. 

Zobacz także: Pengab wzrósł o 3,2 pkt m/m do 28,8 pkt w marcu

Ogólny wskaźnik ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 3 pkt. W przypadku salda ocen depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano w ujęciu m/m wzrost o 4 pkt., a r/r poprawę o 2 pkt. Saldo ocen depozytów terminowych m/m wzrosło o 2 pkt, a r/r jest niższe o 7 pkt., podano także.

"Wskaźnik ogólny ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m pozostał bez zmian. W przypadku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m jest niższy o 7 pkt, a r/r jest spadł o 6 pkt. Indeks kredytów obrotowych m/m spadł o 2 pkt, a r/r jest niższy o 8 pkt" - napisano dalej.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m spadł o 4 pkt. Na poziomie szczegółowym obserwujemy m/m spadek o 4 pkt indeksu ocen depozytów bieżących oraz spadek o 6 pkt indeksu ocen depozytów terminowych.

ZBP podał także, że w kwietniu odnotowano m/m wzrost prognoz sześciomiesięcznych: o 15 pkt dla kredytów konsumpcyjnych, o 6 pkt kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw, o 4 pkt dla kredytów obrotowych oraz o 1 pkt prognoz dla lokat terminowych osób indywidualnych. Pogorszenie prognoz m/m odnotowano dla kredytów mieszkaniowych (spadek o 2 pkt) oraz lokat długoterminowych przedsiębiorstw (spadek o 4 pkt).

W kwietniu prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m spadła o 6 pkt, a r/r jest niższa o 37 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m jest niższa o 8 pkt, a r/r jest spadła o 31 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m spadła o 3 pkt, a r/r jest niższa o 8 pkt.

Sondaż został przeprowadzony 5-18 kwietnia br. W badaniu wzięło udział 121 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

ISBnews


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
BILANS, czyli podsumowanie miesiąca na rynku funduszy inwestycyjnych: III. 2019   Popytowe podejście do innowacji
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes