Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Pengab wzrósł o 3,2 pkt m/m do 28,8 pkt w marcu

26.03.2019 13:34  Gospodarka
Pengab wzrósł o 3,2 pkt m/m do 28,8 pkt w marcu Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 3,2 pkt m/m do 28,8 pkt w marcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 29,6 pkt.

"W najnowszym pomiarze Monitora Bankowego zwraca uwagę wzrost wskaźnika ocen dzięki któremu główny indeks badania zwiększył swoją wartość o 3.2 pkt do poziomu 28.8. Wśród pomiarów szczegółowych istotny wzrost odnotowany został w zakresie kredytów mieszkaniowych (+23 pkt) oraz konsumpcyjnych (+14 pkt), a w przypadku przedsiębiorstw kredytów obrotowych (+19 pkt.) i inwestycyjnych (+14 pkt).

W zakresie prognoz sześciomiesięcznych odnoszących się do banków wzrost jest już zdecydowanie mniejszy i w większości monitorowanych obszarów jednopunktowy. Warto również zwrócić uwagę, że prognozy dotyczące sektora bankowego są gorsze niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego" - skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.

Wskaźnik ocen wzrósł o 5,4 pkt m/m do 26 pkt, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 1,1 pkt do 31,7 pkt. 

Zobacz także: Pengab spadł o 2,2 pkt m/m do 24,3 pkt w styczniu

"Ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 17 pkt. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 14 pkt, a r/r pozostało bez zmian. Saldo ocen dla kredytów mieszkaniowych m/m jest wyższe o 23 pkt, a r/r jest niższe o 10 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych m/m jest wyższe o 3 pkt, a w przypadku kredytów mieszkaniowych jest wyższe o 9 pkt" - czytamy w raporcie.

Ogólny wskaźnik ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 3 pkt. W przypadku salda ocen depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano w ujęciu m/m wzrost o 15 pkt, a r/r spadek o 3 pkt. Saldo ocen depozytów terminowych m/m wzrosło o 4 pkt, a r/r jest wyższe o 9 pkt, podano także.

"Wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 8 pkt. W przypadku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m jest wyższy o 14 pkt, a r/r jest spadł o 2 pkt. Indeks kredytów obrotowych m/m wzrósł o 19 pkt, a r/r jest niższy o 4 pkt" - napisano dalej.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 7 pkt. Na poziomie szczegółowym obserwujemy m/m wzrost o 17 pkt indeksu ocen depozytów bieżących oraz wzrost o 4 pkt indeksu ocen depozytów terminowych.

"W marcu odnotowano wzrost m/m: o 4 pkt indeksu prognostycznego dla kredytów mieszkaniowych, o 3 pkt dla kredytów konsumpcyjnych, o 7 pkt dla lokat terminowych osób indywidualnych, o 1 pkt dla kredytów obrotowych i o 1 pkt kredytów inwestycyjnych oraz spadek prognozy o 2 pkt dla lokat terminowych przedsiębiorstw" - czytamy też w raporcie.

W marcu prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m wzrosła o 3 pkt, a r/r jest niższa o 24 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m wzrosła o 5 pkt, a r/r jest niższa o 18 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m wzrosła o 23 pkt, a r/r jest wyższa o 7 pkt, podał też Kantar.

Sondaż został przeprowadzony 7-21 marca br. W badaniu wzięło udział 121 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Paweł Szczepanik przedstawia: WYBÓR STRATEGII INWESTYCYJNEJ | Analiza techniczna   Szerokie spojrzenie na możliwości inwestycyjne
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Summa Linguae SA Okiem ANALITYKA #36, Sobiesław Kozłowski   Paweł Szczepanik przedstawia: WYBÓR STRATEGII INWESTYCYJNEJ | Analiza techniczna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes