Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Pierwsza niedziela z ograniczonym handlem spokojna

12.03.2018 15:59  Gospodarka
Pierwsza niedziela z ograniczonym handlem spokojna Niedziela z ograniczonym handlem przebiegła raczej spokojnie - podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ "Solidarność", Alfred Bujara.

Wczorajsza niedziela była pierwszą, podczas której obowiązywał zakaz handlu w większości sklepów. Były one kontrolowane przez inspektorów pracy, były też monitorowane przez handlową "Solidarność". Jeżeli były jakieś naruszenia przepisów, to tylko nieliczne - mówi Alfred Bujara.

Telefoniczne skargi do "Solidarności" napływały od samych pracowników, zatrudnionych przede wszystkim w sklepach monopolowych. I tak na przykład na Śląsku sieć skupiająca 100 sklepówudawała kwiaciarnie, wstawiając do wnętrza kwiaty. Zatrudnieni musieli przyjść w minioną, wolną od handlu niedzielę do pracy.Ten przypadek został przez "Solidarność" zgłoszony do Państwowej Inspekcji Pracy. W skali jednak całego kraju, na 450 tysięcy punktów detalicznych nadużyć było niewiele - podkreślił Alfred Bujara.

Szef handlowej "Solidarności" przypomina, że nie jest tak, iż w niedziele wszystkie sklepy muszą być zamknięte. Nie było więc problemów z zakupieniem artykułów pierwszej potrzeby. Wyjątków od ustawy jest sporo, ale do związku napływały informacje, że nawet z tych wyjątków nie zawsze korzystano. Handel w każdą niedzielę jest dozwolony między innymi w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w placówkach pocztowych, na dworcach czy w portach lotniczych. Nie ma też przeszkód, by za ladą stali sami właściciele sklepów - przypomina Alfred Bujara.

Polacy mogli też wczoraj bez przeszkód spędzać czas w kinach czy klubach fitness, znajdujących sie na terenie galerii handlowych.

Najbliższe niedzielne zakupy we wszystkich sklepach będą możliwe 25 marca. Zgodnie z nowym prawem, w każdym miesiącu tego roku będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. W tym roku Polacy będą mogli zrobić zakupy w 21 niedziel.

IAR   • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes