Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Planujesz wakacje? Uważaj na oszustów noclegowych!

14.06.2018 12:08  Gospodarka
Planujesz wakacje? Uważaj na oszustów noclegowych! Nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, gdy po zarezerwowaniu noclegu w pięknym miejscu i świetnej lokalizacji, po opłaceniu wypoczynku i zaplanowaniu całego urlopu, okazuje się, że wybrany obiekt po prostu nie istnieje. Wakacje to czas, gdy oszuści noclegowi są szczególnie aktywni. Warto więc wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami i nie zepsuć sobie wypoczynku.


Tak działają oszuści. Na co zwrócić uwagę?


Polowanie na okazje nie jest niczym złym, szczególnie gdy nasz wakacyjny budżet jest napięty. Nic dziwnego, że piękne pokoje gościnne oraz luksusowe apartamenty w atrakcyjnej lokalizacji i w jeszcze lepszej cenie zwracają uwagę turystów. Prawda jest jednak taka, że obiekty o podwyższonym standardzie z reguły nie oferują noclegów w niskiej cenie. Jeśli do tego kontakt z właścicielem jest ograniczony (np. tylko przez maila), możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem, a wybrane miejsce nie istnieje… Warto jeszcze potwierdzić swoje podejrzenia, poprzez dokładną weryfikację obiektu.

Innym sposobem oszustów jest podszywanie się pod właściciela istniejącego obiektu noclegowego. W ogłoszeniu zgadza się wszystko – adres, cena i warunki pobytowe – poza nazwiskiem właściciela. Oszuści podają inne sposoby kontaktu oraz numer konta, na które żądają przelania należności. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek decyzji naprawdę konieczne jest zachowanie dużej czujności.

Na to zwróć uwagę:

 • niska cena noclegu w wysokim standardzie i atrakcyjnej lokalizacji;
 • obiekt nie ma strony internetowej;
 • udostępnianie tylko numeru telefonu komórkowego – obiekty noclegowe korzystają też z telefonów stacjonarnych;
 • mail na bezpłatnej poczcie.

 
Co można zrobić, by nie dać się oszukać?Zacznijmy od tego, by po prostu sprawdzić, czy wybrane miejsce istnieje. Wystarczy odszukać adres na internetowych mapach – może się bowiem okazać, że w mieście nie ma takiej ulicy lub przebiega w zupełnie innej lokalizacji. Dobrym sposobem sprawdzenia obiektu i właściciela jest także kontakt z urzędem miasta lub gminy, które prowadzą ewidencje przedsiębiorców i mogą potwierdzić dane adresowe.

Ofert noclegowych warto szukać w serwisach, które oferują coś więcej niż tylko ich prezentację. Portal Nocowanie.pl od dłuższego czasu z powodzeniem stosuje autorski program SPRAWDZONY OBIEKT. Dzięki niemu turyści mają pewność, że wybrane przez nich miejsce jest wiarygodne, a podane przez właściciela informacje, rzetelne.

– Oszuści noclegowi próbują swoich sił co roku, a w okresie wakacyjnym wykazują wzmożoną aktywność.  Warto zatem korzystać z serwisów internetowych, które nie ograniczają swojej roli jedynie do anonimowej prezentacji ofert. Im łatwiej zamieścić ogłoszenie, tym większa szansa, że pojawią się tam fałszywe oferty. Dlatego poszukiwanie noclegu na facebooku, czy darmowych witrynach, które nie weryfikują zamieszczanych informacji może przysporzyć więcej kłopotu niż korzyści. – mówi Kamil Ruciński, Prezes Nocowanie.pl

Dlaczego warto zaufać noclegom z certyfikatem SPRAWDZONEGO OBIEKTU? Aby go uzyskać, obiekt musi spełnić cztery warunki:

 • pracownik portalu odwiedził to miejsce, osobiście potwierdził lokalizację oraz warunki z oferty;
 • podczas wizyty została wykonana sesja zdjęciowa, a fotografie zamieszczono w prezentacji obiektu (są oznaczone logo Nocowanie.pl);
 • obiekt jest otwarty na opinie turystów;
 • współpraca z portalem Nocowanie.pl trwa minimum 12 miesięcy.


Dokładne sprawdzanie obiektu noclegowego to najlepszy sposób na to, by urlop udał się w stu procentach. Pamiętajmy, że nasz pośpiech i nieprzywiązywanie wagi do szczegółów, to jeden z głównych sprzymierzeńców oszustów noclegowych.

 
Katarzyna Błasik
Nocowanie.pl

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Dlatego trzeba korzystać ze sprawdzonych serwisów takich jak BookApart czy Trivago

  ~zanek   (20 czerwca 2018 o 10:16)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Ja też zawsze ostrożnie wybieram noclegi, wybieram sprawdzone strony rezerwacyjne typu booking i bookapart, wolę jednak nie ryzykować. A na nich jeszcze się nie zawiodłam :)

  ~Julia   (15 czerwca 2018 o 14:02)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes