Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Polscy przedsiębiorcy wytwarzają ponad 1/3 PKB

17.05.2018 15:24  Gospodarka
Polscy przedsiębiorcy wytwarzają ponad 1/3 PKB Polscy przedsiębiorcy wytwarzają ponad jedną trzecią PKB (35 procent) - tak wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów Polityki Insight na zlecenie Polskiej Rady Biznesu.

Są najważniejszym pracodawcą w kraju. 662 tysiące przedsiębiorców prowadziło w ubiegłym roku 884 tysiące firm, w których pracowały 3 miliony 900 tysięcy osób - to 30 procent całego zatrudnienia w gospodarce i 57 procent zatrudnienia we wszystkich przedsiębiorstwach. Przedsiębiorca to osoba, która jest fundatorem i jednocześnie prowadzi własną działalność gospodarczą, zatrudniając co najmniej jednego pracownika.

Główny ekonomista Polityki Insight doktor Adam Czerniak podkreślił, że polscy przedsiębiorcy to grupa, która rozwija się bardzo prężnie. Prowadzą głównie mikro przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 10 osób. Średnie zatrudnienie w polskich firmach to nieco ponad 4 osoby. Duże przedsiębiorstwa stanowią 0,3 procent wszystkich firm.

Statystyczny polski przedsiębiorca jest mężczyzną, który ma średnie wykształcenie, ale odsetek tych z wyższym wykształceniem jest większy od średniej unijnej. Ma niespełna 45 lat. "To jeden z najniższych wieków przedsiębiorców w krajach unijnych, młodsi są tylko w Estonii" - powiedział Adam Czerniak. Dodał, że 29 procent przedsiębiorców w Polsce to kobiety. Unijna średnia jest o kilka punktów procentowych niższa.

W 2016 roku średnie wynagrodzenie brutto w polskich przedsiębiorstwach wyniosło miesięcznie 4 131 złotych brutto na osobę, czyli o 274 złote więcej niż wyniosła średnia dla całej gospodarki.

W 2016 roku na inwestycje przedsiębiorcy przeznaczyli 145 miliardów złotych. To trzy razy więcej niż inwestycje firm z kapitałem zagranicznym.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes