Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Polska liderem produkcji przemysłowej

14.03.2019 13:04  Gospodarka
Polska liderem produkcji przemysłowej W tym tygodniu Eurostat podał dane dotyczące produkcji przemysłowej państw europejskich. Z analizy wynika, że w styczniu 2019 r. produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 6,1 proc. w ujęciu rocznym. Tym samym Polska zajęła drugie miejsce wśród krajów UE pod względem wzrostu produkcji przemysłowej.

Unijny urząd statystyczny Eurostat potwierdził dobrą kondycję polskiej gospodarki. W styczniu tego roku aż o 6,1 proc. wzrosła w naszym kraju wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w porównaniu do danych ze stycznia 2018 r. Ten wynik zapewnia Polsce drugie miejsce w Europie pod względem wzrostu produkcji przemysłowej. W zestawieniu uplasowaliśmy się zaraz za Słowacją, która odnotowała 7,2 proc. wzrost tej wartości. Trzecie miejsce rankingu zajęła Litwa ze wzrostem w wysokości 5,9 proc. Najgorzej wypadły Irlandia oraz Luksemburg, w których produkcja przemysłowa zmalała kolejno o 6,2 proc. oraz 4,2 proc.

Zobacz także: Wzrost PKB spowolni w okolice 4% w tym roku

Styczniowy wzrost produkcji przemysłowej o 6,1 proc. w ujęciu rocznym to nie jedyny powód do zadowolenia dla Polski. Według danych Eurostatu uzyskany w styczniu wynik był aż o 3,3 proc. lepszy niż ten odnotowany w poprzednim miesiącu. W grudniu 2018 r. wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa wzrosła tylko o 2,8 proc.

Z danych Eurostatu wynika, że w styczniu tego roku całej Unii Europejskiej produkcja przemysłowa spadła o 0,4 proc. w porównaniu do danych ze stycznia zeszłego roku. Odnotowano jednak 1 proc. wzrost wyrównanej sezonowo produkcji przemysłowej oraz 1,4 proc. wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym. Nieco bardziej optymistyczne dane dotyczą strefy euro, w której odnotowano 1,4 proc. wzrost w porównaniu do danych z poprzedniego miesiąca. To wynik wyższy niż zakładany, ponieważ w ujęciu miesięcznym spodziewano się wzrostu na poziomie 1 proc. W strefie euro aż o 1,1 proc. spadła jednak wartość produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym.

Zobacz także: Przegląd informacji ze spółek

Inwestycje.pl


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 1, Jacek Rozwadowski, ENEL-MED SA   InteliWISE SA, Marcin Strzałkowski - Prezes Zarządu, #251 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes