Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Polska w pierwszej europejskiej trójce pod wzlędem popytu na magazyny

17.08.2017 15:15  Gospodarka
Polska w pierwszej europejskiej trójce pod wzlędem popytu na magazyny W I półroczu wynajęto 1,72 mln mkw. magazynów – najwięcej w historii. Popyt netto wyniósł 1,3 mln mkw. - to trzeci co do wielkości wynik w Europie. 
Możliwe 3 mln mkw. popytu na koniec 2017 r. 
 
„Za nami najlepsze półrocze w historii polskiego rynku magazynowego. Firmy podpisały umowy najmu na rekordowe 1,72 mln mkw., z czego na nowe kontrakty wraz z ekspansjami przypadło 1,3 mln mkw. W ten sposób Polska stanęła na europejskim podium pod względem popytu netto, za Niemcami i Holandią. Tak wysoka aktywność najemców daje bardzo duże szanse na kolejny rekord – łącznie 3 mln mkw. popytu na koniec 2017 r.”, wylicza Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.
 
Najwięcej magazynów wynajęto w Polsce Centralnej. 
Największe umowy najmu w Polsce w I półroczu 2017 r.
 
 
„Najbardziej aktywni najemcy w I półroczu to operatorzy logistyczni, sieci handlowe oraz firmy z branży lekkiej produkcji” Co ciekawe, jesli weźmiemy pod uwagę tylko popyt netto to właśnie na handel detaliczny przypadnie większy metraż kontraktów najmu”, dodaje Tomasz Olszewski.
 
Podaż
 
„Polska - z zasobami nagazynowymi wielkości 11,9 mln mkw. - jest ósmym co do wielkości rynkiem magazynowym w Europie. I o ile nie możemy porównać się z takimi magazynowymi potęgami jak Niemcy- 60 mln mkw powierzchni, najwięcej na kontynencie – to Polskę cechuje imponująca dynamika wzrostu. W I pólroczu sektor magazynowy urósł o ponad 700 000 mkw. – dając Polsce drugie miejsce w Europie pod względem aktywności deweloperów”, komentuje Jan Jakub Zombirt, Dyrektor, Dział Doradztwa Strategicznego, JLL. 
 
W I półroczu najwięcej (128 000 mkw.) nowej powierzchni oddano do użytku w Polsce Centralnej. 
 
„Rynek nie zwalnia tempa – aktualnie w Polsce powstaje 1,66 mln mkw. powierzchni magazynowej. 
 
Najwięcej podaży w budowie przypada na Okolice Warszawy, Górny Śląsk, Szczecin i Polskę Centralną. Warto zauważyć stopniowy wzrost na wschodzących rynkach: w regionie Kujaw, Lubuskiem, Lublinie i Opolu budowane jest kolejne 115 000 mkw. powierzchni magazynowej”, dodaje Jan Jakub Zombirt.
 
24% powierzchni będącej aktualnie w budowie powstaje na zasadach spekulacyjnych. Deweloperzy decydują się na rozpoczęcie inwestycji niezabezpieczonych umowami najmu głównie na największych i najbardziej popularnych rynkach, takich jak Warszawa i Górny Śląsk.
 
Pustostany i czynsze
 
Z danych na portalu www.magazyny.pl wynika, że wskaźnik pustostanów w II kwartale 2017 r. spadł o 0,6 p.p., osiągając w Polsce średnio 5,8%. 
 
Czynsze bazowe w I półroczu utrzymywały się na niezmienionym poziomie. Najwięcej płaci się za powierzchnie magazynowe w Warszawie (miasto) i w Krakowie – odpowiednio 4,1-5,1 euro oraz 3,8-4,5 euro za mkw. miesięcznie. Z kolei najniższe stawki oferowane są w Polsce Centralnej – 2,6-3,2 euro za mkw. miesięcznie, a także na rynkach Poznania (2,8-3,5 euro za mkw. miesięcznie) i Górnego Śląska (2,8-3,6 euro za mkw. miesięcznie). Kwoty te nie uwzględniają oferowanych przez właścicieli kontrybucji i stanowią podstawę do negocjacji.
 
Rynek inwestycyjny
 
„Aktualnie wartość transakcji inwestycyjnych w segmencie magazynowym wynosi jedynie ok. 32 mln euro. Biorąc jednak pod uwagę wolumen umów w procesie negocjacji i na różnych etapach zaawansowania spodziewamy się intensywnej końcówki 2017 roku i wyniku ponad 1,1 mld euro. Wolumeny generowane są przede wszystkim przez transakcje portfelowe o zasięgu europejskim”, podsumowuje Tomasz Puch, Dyrektor Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL.
 
JLL 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes