Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Powstanie Polska Grupa Lotnicza

03.01.2018 09:19  Gospodarka
Powstanie Polska Grupa Lotnicza Rząd podjął decyzję o powołaniu Polskiej Grupy Lotniczej. Poinformowało o tym Ministerstwo Rozwoju. Grupa docelowo ma skupić największe spółki działające na polskim rynku lotniczym. Teraz w skład grupy weszły oprócz PLL LOT, LOT AMS oraz LS Airport Services. Ta ostatnia spółka zajmuje się naziemną obsługą pasażerów, natomiast LOT AMS zajmuje się serwisowaniem samolotów. Szefem grupy został prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

Celem powołania Grupy jest wykorzystanie wzrostu na europejskim rynku lotniczym i bardziej efektywna konkurencja ze światowymi graczami na tym rynku.

Szczegółowy skład PGL i formuła jej działania zostanie zaprezentowania w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wiadomo już jednak, że oprócz już istniejących podmiotów, rząd zamierza utworzyć w ramach struktury PGL nowy podmiot w niezagospodarowanym dotychczas segmencie leasingu samolotów pasażerskich. Będzie się on specjalizował w pozyskiwaniu i leasingowaniu przewoźnikom samolotów, wykonując tę działalność na całkowicie rynkowych warunkach.
Do 2012 roku w Polsce spółki z sektora lotniczego funkcjonowały w obrębie jednej grupy skupionej wówczas wokół marki LOT. Z czasem każdy z tych podmiotów został wyodrębniony i sprzedany.

Odwrotny trend miał miejsce dokładnie w tym samym czasie w Europie Zachodniej. W efekcie, kiedy rynek lotniczy na Zachodzie konsolidował się stając się coraz silniejszy, ten we wschodniej części kontynentu stawał się coraz bardziej rozdrobniony, a poszczególne podmioty lotnicze traciły na zasadach wyprzedaży swoje konkurencyjne atrybuty. Powołanie Grupy ma dostosować nasz rynek do zachodnich standardów.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes