Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Prawie jak weekend

17.03.2017 09:44  Gospodarka
Prawie jak weekend
W piątek rynki będą miały chwilę oddechu. Przetrwały podwyżkę stóp w USA i wybory w Holandii, serię posiedzeń banków centralnych i pakiet danych z Wielkiej Brytanii, więc mogą przynajmniej przez chwilę zająć się sobą. 
 
Prawdę mówiąc, inwestorzy nie mieli wysoko ustawionej poprzeczki, a większość wydarzeń przebiegła zgodnie z planami. Wprawdzie oczekiwania wobec FOMC były wyższe, ale i tak rynek otrzymał sporo, bo poza podwyżką, Janet Yellen, szefowa Fed, prawie dała słowo, że w tym roku będą jeszcze dwie. To bardzo dużo, choć oczywiście część inwestorów liczyła na więcej, czyli na sugestię, że podwyżki będą cztery. Nic takiego się nie stało, a FOMC – zgodnie z tradycją – zachował się nadzwyczaj wstrzemięźliwie.

Zresztą tak naprawdę, źródło największej siły zdolnej wzniecić większy zapał rynku wcale nie bije w Rezerwie Federalnej, tylko w administracji Donalda Trumpa. Planowana obniżka podatków i wielkie inwestycje infrastrukturalne to ogień, który już od dłuższego czasu rozpala wyobraźnię inwestorów. Dobrze by było, by w końcu koncepcje Trumpa ujrzały światło dzienne, bo same zapowiedzi mogą okazać się w pewnym momencie niewystarczające. Inwestorzy prawdopodobnie jednak wiedzą, że reformy zmaterializują się wcześniej czy później, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. 
 
W porównaniu z mijającym tygodniem, piątek nie zapowiada się zbyt pasjonująco. Ciekawie może być tylko w Ameryce, głównie za sprawą danych o produkcji przemysłowej oraz indeksu Uniwersytetu Michigan. W obecnych okolicznościach, po posiedzeniu FOMC, emocjach w Holandii i w Wielkiej Brytanii, nie jest to ekstraklasa wskaźników makroekonomicznych, ale na pewno warto o nich pamiętać. 
 
Simon Daniels, Dealing and Operations Director CIX Markets
 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes