Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Premier: Europa środkowa jest dyskryminowana przez KE

05.02.2018 12:55  Gospodarka
Premier: Europa środkowa jest dyskryminowana przez KE Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Europa wschodnia jest dyskryminowana przez Komisję Europejską, jeśli chodzi o konkurencyjność i pomoc publiczną.

W swym wystąpieniu podczas konferencji Polityki Insight "Ryzyka i Trendy" w Warszawie premier wyjaśnił, że kraje Europy środkowej są karane przez Komisję za dużo mniejsze przewinienia, niż duże państwa Unii Europejskiej. Jak powiedział, 48 procent kar, nakładanych przez Komisję, przypadło na kraje Europy środkowej, co budzi wątpliwości, biorąc pod uwagę potencjał gospodarczy tego regionu w porównaniu z Europą zachodnią.

Mateusz Morawiecki wyraził opinię, że część Komisji dużo bardziej surowo ocenia państwa Europy środkowej, które próbują w trudnym czasie wspierać swój przemysł. Krajom Europy zachodniej uchodzi natomiast na sucho dużo więcej.

Szef rządu powiedział też, że w obecnej sytuacji trzeba zbudować nowy kontrakt społeczny. Dotychczasowy kontrakt, który obiecywał, że każdy będzie miał pracę i będzie mógł zostać członkiem klasy średniej, już się bowiem zdezaktualizował. Jak powiedział premier, istnieje zagrożenie, że młode pokolenie będzie w miejszym stopniu niż ich rodzice partycypować w owocach rozwoju gospodarczego. Niezwykle ważne są więc mechanizmy redystrybucyjne i ułatwienia w tworzeniu nowych firm.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes