Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Prezes NIK o wykonaniu budżetu w 2017

04.07.2018 12:41  Gospodarka
Prezes NIK o wykonaniu budżetu w 2017 Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że Izba pozytywnie oceniła wykonanie ustawy budżetowej za 2017 rok. Dodał, że sprawozdanie jest rzetelne. W Sejmie trwa dyskusja nad ubiegłorocznymi wydatkami i dochodami państwa.

Prezes Kwiatkowski wyjaśniał posłom, że NIK oceniła budżet państwa na podstawie 316 kontroli w 297 jednostkach. Dodał, że Izba skontrolowała niemal wszystkich dysponentów części budżetowych, największe państwowe fundusze celowe, wybrane agencje wykonawcze, państwowe osoby prawne, jednostki samorządu terytorialnego. "Zbadaliśmy także prawidłowość obsługi budżetu państwa przez Narodowy Bank Polski i Bank Gospodarstwa Krajowego" - powiedział.

Krzysztof Kwiatkowski dodał, że realizacja ustawy budżetowej w 2017 roku przebiegała w korzystniejszych warunkach makroekonomicznych niż przed rokiem i lepszych niż prognozowano. Mówił, że w ubiegłym roku polski PKB zwiększył się o 4,6 procent, podczas, gdy w 2016 roku wzrost ten wyniósł 3 procent. Prezes NIK-u powiedział też, że głównym czynnikiem stymulującym wzrost gospodarczy było "spożycie prywatne", na który oddziaływał wzrost liczby pracujących oraz wzrost dochodów gospodarstw domowych spowodowany programem Rodzina 500 Plus.

Zgodnie ze sprawozdaniem rządu z wykonania ubiegłorocznego budżetu, zamknął się on deficytem w wysokości ponad 25 miliardów złotych. To o ponad 57 procent mniej niż dopuszczony w zeszłorocznej ustawie budżetowej deficyt. Dochody państwa były wyższe o 25 miliardów złotych niż planowano i wyniosły ponad 350 miliardów.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes