Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Prezes PAIH liczy na wzrost wymiany handlowej z ZEA do 1 mld USD w 2019 r.

08.11.2018 14:43  Gospodarka
Prezes PAIH liczy na wzrost wymiany handlowej z ZEA do 1 mld USD w 2019 r. Wymiana handlowa z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) może wzrosnąć do ok. 1 mld USD w 2019 roku, uważa prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) Tomasz Pisula. W 2017 r. jej wartość wyniosła blisko 750 mln USD.

"W 2017 roku wartość wymiany handlowej z ZEA wyniosła blisko 750 mln USD. Jesteśmy tu po to, by zwiększyć ten bilans, mam nadzieję do miliarda dolarów już za rok" - powiedział Pisula, cytowany na profilu PAIH na Twitterze w związku z odbywającym się dziś Polsko-Emirackim Forum Biznesowym.

"Cztery lata temu Emiraty wprowadziły w życie Strategię Innowacji Narodowej. W związku z tym szansą dla Polski jest ekspansja w takich obszarach, jak energia odnawialna, transport, edukacja, opieka zdrowotna, w tym telemedycyna, gospodarka wodna oraz eksploracja kosmosu" - powiedział Pisula podczas Forum, cytowany w komunikacie.

Jak podała Agencja, na Półwysep Arabski Polska najwięcej sprzedała produktów spożywczych, mebli, a także kosmetyków i środków czystości. Z kolei z Emiratów sprowadziliśmy przede wszystkim aluminium i sprzęt telekomunikacyjny, głównie smartfony (wg GUS). Jeśli chodzi o niehandlowy wymiar ekspansji, to kilka polskich firm, najczęściej liderów branż, dokonało w ZEA akwizycji lub otworzyło tam biuro. Możemy do nich zaliczyć m.in. Comarch (w strefie Dubai Internet City), Grupę Nowy Styl czy Sunreef Yachts i producent sprzętu medycznego Balton.

W Polsko-Emirackim Forum Biznesowym wzięło udział ok. 150 rodzimych i emirackich przedsiębiorców z takich perspektywicznych branż IT, spożywczej, meblarskiej, medycznej, jachtowej czy chemicznej i mobility. Do Warszawy przyjechali również przedstawiciele rządu ZEA - minister rozwoju infrastruktury Abdallah Belhaif Al Nuaiami oraz minister bezpieczeństwa żywnościowego Mariam Al Muhairi.

Pisula wskazał, że jako organizator Expo 2020, Dubaj bardzo mocno akcentuje zwrot w kierunku technologii przyszłości i dlatego zrównoważony rozwój i mobilność stały się jednymi z tematów przewodnich Wystawy. Podkreślił, że od przyszłego roku przedsiębiorcy znad Wisły będą mogli "przygotować grunt" pod Expo i wejść na rynek ZEA przy wsparciu PAIH.

"Już 19 listopada ruszy nabór do grantowego programu Agencji - Polskie Mosty Technologiczne. Tym razem do konkursu zapraszamy innowacyjne MŚP planujące ekspansję do ZEA i Kenii. Każda zakwalifikowana firma otrzyma wsparcie w formule de minimis o wartości 200 tys. zł" - powiedział prezes Agencji.

W marcu br. Rada Ministrów powierzyła prezesowi PAIH Tomaszowi Pisuli funkcję Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Światowej Wystawy Expo 2020 w Dubaju. W związku z tym, organizatorem udziału Polski w wystawie została PAIH, a pieczę nad realizacją zadania będzie sprawować MPiT.

Według danych cytowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), w 2017 r. eksport z Polski do ZEA spadł o 17,2% r/r do 492,1 mln euro, zaś import wzrósł o 56,5% r/r do 174,5 mln euro. Nadwyżka zmniejszyła się do 317,6 mln euro z 482,6 mln euro w 2016 r. ZEA miały 0,24% udziału w polskim eksporcie w 2017 r. i 0,09% w imporcie.

ISBnews

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes