Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Produkcja budowalno-montażowej wzrośnie o ok. do 10% r/r w lipcu

23.07.2019 12:22  Gospodarka
Produkcja budowalno-montażowej wzrośnie o ok. do 10% r/r w lipcu Produkcja sprzedana budowlano-montażowa wzrośnie o ok. 10% r/r w lipcu (wobec spadku 0,7% r/r w czerwcu br.), prognozują eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

"W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie zbliżonym do czerwca i maja. Utrzymują się pozytywne choć niższe oceny bieżącego portfela zamówień krajowych i zagranicznych, a przedsiębiorstwa budowlane przewidują wzrost zatrudnienia zbliżony do zgłaszanego przed miesiącem. Natomiast wykorzystanie mocy produkcyjnych jest częściej niż w ostatnich 2 miesiącach oceniane jako niewystarczające. W lipcu oczekujemy wzrostu produkcji budowlanej. Szacujemy, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej będzie zbliżony do 10%" - czytamy w komentarzu do danych GUS. 

Zobacz także: Dane o produkcji za VI skłaniają do rewizji prognoz wzrostu PKB wg analityków

"Według wstępnych danych GUS w czerwcu br. produkcja budowlano-montażowa spadła o 0,7% r/r. Wynik jest niższy od oczekiwań. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja była wyższa o 4,7% (r/r), co wskazuje na to, że decydujące w tym miesiącu były czynniki pozaekonomiczne. Dodatkowo należy uwzględnić wysoką bazę sprzed roku, kiedy to produkcja budowlana wzrosła o 24,7%. W kolejnych miesiącach spodziewamy się przyspieszenia produkcji, co powinno przełożyć się na wzrost stopy inwestycji w całym roku" - czytamy dalej.   

Eksperci zwrócili uwagę, że na historycznie wysokim poziomie (421 tys.) w czerwcu utrzymywało się natomiast przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw budowlanych.

"Oznacza to, że w stosunku do czerwca ub. roku w sektorze budowlanym powstało ok. 18 tys. nowych miejsc pracy. Dla porównania przeciętne zatrudnienie w branży w całym 2017 r. wyniosło 387 tys., a w 2018 r. 407 tys." - czytamy dalej.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
startupy.tv| Sebastian Czarnota, Digital Fingerprints   Mateusz Namysł, #33 PODSUMOWANIE MIESIĄCA (08.02.2019)
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes