Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Przegląd makro: "noc Yellen"

11.02.2016 17:04  Gospodarka
Przegląd makro: "noc Yellen"
  • Nieszczęsna Yellen wydawała się jeleniem w świetle reflektorów
  • Mamy obecnie stan kryzysowy

Podczas wczorajszego wystąpienia Janet Yellen w Kongresie amerykańska polityka i bank centralny pokazały się od najgorszej strony – politycy zachowywali się w nieokrzesany sposób i wykazali się ignorancją, m.in. według jednego z senatorów stopy procentowe w tym roku wzrosły o 28%!

Przypominało to casus prezydenta RPA, który nie znał różnicy pomiędzy tysiącami a miliardami. Finansowy i algebraiczny analfabetyzm Zumy to jedno, znacznie gorsza jest jednak sytuacja, gdy sama prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej nie jest w stanie nic wnieść do dyskusji, a podczas wystąpienia kilkakrotnie sprawiała wrażenie zdezorientowanej, niczym jeleń w świetle reflektorów. Niewiarygodne! Jestem przekonany, że Yellen to faktycznie „wzorowy ekonomista”, jednak jej środowe wystąpienie było chyba najgorsze ze wszystkich wystąpień doświadczonych pracowników banków centralnych, jakie widziałem.

To znaczny problem. Fed przed spotkaniem miała bardzo niską wiarygodność, a samo wystąpienie nie poprawiło sprawy. Można się zastanawiać, w jaki sposób bank centralny planuje „pomóc” rynkowi. Jeden z senatorów zauważył: - Pani prezes, o jakich narzędziach Pani mówi? Stopy i tak są już w okolicach zera. Odpowiedź Yellen: - Cóż, możemy „przedłużyć obniżkę”…!

Możemy zatem zapomnieć o bankach centralnych. Owszem, Mario Draghi z Europejskiego Banku Centralnego będzie chciał zająć nieco czasu antenowego, podobnie jak Bank Japonii (nie żeby kogokolwiek to szczególnie obchodziło).

Ostatnio zauważyłem, że para USD/JPY wydaje się wyznaczać wyniki indeksu S&P-500. W istocie, w środę wieczorem para USD/JPY pokonała istotny poziom wsparcia…
Yellen niemal całkowicie zignorowała stres finansowy, mimo iż odnotowuje on kolejne maksima…
 Na lewej osi widzimy liczbę podwyżek stóp Fed w 2016 r. (wartości odwrócone)…

Po wystąpieniu Yellen moje Podstawowe Wskaźniki Zaufania nadal spadają: osiągnęliśmy stan kryzysowy!
 Źródło: Teoria T (śp. Terry Laundry jest autorem jednej z najlepszych książek na temat rynków).

Jeżeli to wszystko jednak nie pomaga, dlaczego przez większą część środy na rynku odnotowywano wzrost? Tak, sektor bankowy przyjął za dobrą monetę pogłoskę, że EBC zamierza skupować dług banków…

„Czy Europejski Bank Centralny w przyszłym miesiącu rozszerzy swój program skupu aktywów o dług korporacyjny, aby wesprzeć banki w strefie euro?”. Według News.Markets, tak uważa Evercore ISI.

„Naszym zdaniem rośnie prawdopodobieństwo, że EBC w marcu rozszerzy swój program (luzowania ilościowego) o obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym. W ten sposób wzrost premii za ryzyko kredytowe, który zwiększa presję na akcje ogółem i na akcje banków w szczególności mógłby zostać zahamowany”, utrzymuje bank inwestycyjny. „Skupowanie obligacji korporacyjnych o ratingu inwestycyjnym bezpośrednio zmniejszy spready tych obligacji, równocześnie pośrednio wywierając presję na spadek rentowności obligacji bankowych i na spready obligacji niefinansowych o wysokiej rentowności w wyniku przywracania równowagi portfela”.

W opinii Evercore ISI rośnie prawdopodobieństwo, że EBC zastosuje dodatkowe środki mające na celu wsparcie finansowania banków, aby przyczynić się do stabilizacji banków strefy euro.

„Nie uważamy, że EBC będzie bezpośrednio skupywał dług banków. Oczywistym krokiem byłoby jednak zwiększenie luzowania ilościowego w odniesieniu do obligacji zabezpieczonych, umożliwiając bankom zgromadzenie większej liczby aktywów i sprzedanie ich EBC. Innym rozwiązaniem byłoby wdrożenie dodatkowej serii tanich terminowych operacji finansujących TLTRO, aby zabezpieczyć finansowanie na rynku prywatnym”.
Wnioski:

Yellen nie przekazała żadnych informacji korzystnych dla rynku – opuściła Kapitol jako przegrana (dziś jest tam ponownie).

Do końca środowej sesji nowojorskiej rynek odnotowywał zyski ze względu na dwa czynniki:

1) możliwość skupu obligacji bankowych przez EBC w ramach rozszerzenia luzowania ilościowego
2) szczyt G-7 w Szanghaju – krążą pogłoski "o czymś na kształt porozumienia Plaza itp.”…

Model ryzyka nadal wskazuje na spadki…


1 813/15 – pierwsze wsparcie… 1 560/80 w przypadku wybicia – nadal przewiduję minimum pod koniec marca… Cena ropy w widełkach 20/22 USD, złota na poziomie 1 300, a SPX …..cóż, zobaczymy…


Steen Jakobsen, Główny Ekonomista Saxo Bank

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes