Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Przyśpiesza wydawanie pieniędzy z UE

11.01.2017 14:06  Gospodarka
Przyśpiesza wydawanie pieniędzy z UE Ministerstwo Rozwoju spodziewa się przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Rośnie bowiem liczba podpisywanych umów na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Na koniec ubiegłego roku Polska otrzymała z Brukseli ponad 2 miliardy 800 milionów euro.

Wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński powiedział dziennikarzom, że do tej pory podpisano umowy na dofinansowanie 10 tysięcy projektów. To nie tylko dofinansowanie budowy infrastruktury drogowej czy kolejowej, ale także wsparcie dla organizacji pozarządowych czy przedsiębiorców. Szacunki MR wskazują, że do tej pory rozliczono umowy na kwotę 15 miliardów 800 milionów złotych.

Do końca ubiegłego roku Polska otrzymała z Komisji Europejskiej 3,7 procent środków przeznaczonych na lata 2014-2020. To ponad jedna trzecia pieniędzy, które Komisja Europejska wypłaciła wszystkim krajom Unii Europejskiej. Kwotowo, jak wyjaśnia wiceminister, Polska jest liderem UE. Procentowo najwięcej środków wykorzystała Finlandia, która otrzymała z Brukseli 7,6 procent swojego budżetu do 2020 roku. Najwolniej pieniądze wydają Holandia, Austria oraz Rumunia.

Wiceminister rozwoju, Jerzy Kwieciński informuje, że administracja ma już pierwsze szacunki na temat wzrostu gospodarczego na koniec roku. Przedstawiciel MR przytoczył informację resortu finansów, którego eksperci spodziewają się, że w czwartym kwartale ubiegłego roku PKB był około 1,5 procent wyższy niż w trzecim kwartale.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że w budżecie na lata 2014-2020 na unijne dofinansowanie może liczyć nawet 100 tysięcy różnych działań.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes