Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Ranking miast przyjaznych kierowcom - jesień 2014

14.11.2014 12:20  Gospodarka
Ranking miast przyjaznych kierowcom - jesień 2014 Coraz większe korki, drogie strefy parkowania, wysokie ceny paliwa i trudne warunki na drodze – to wszystko sprawia, że kierowcom nie żyje się łatwo. Specjaliści portalu Korkowo.pl postanowili, już po raz drugi, sprawdzić w którym mieście żyje się kierowcom najlepiej. Przedstawiamy Ranking Miast Przyjaznych Kierowcom.

Pod uwagę brano 17 miast sprawdzając średnia prędkość, ceny paliw, koszt godzinnego parkowania w strefie oraz liczbę kolizji na drogach. Na podstawie analizy tych danych stworzono ranking, na czele którego stanęły Kielce oraz Zielona Góra. W rankingu królują mniejsze miasta, w których liczba kierowców jest zdecydowanie niższa. Biorąc pod uwagę sześć największych polskich miast,  najwyżej, bo na 7. miejscu, uplasowała się Łódź. Zaraz za nią na 9. miejscu pojawił się Gdańsk, a Poznań, Warszaw, Wrocław i Kraków, zamykają stawkę tuż przed Szczecinem, który tym razem zajął niechlubne, ostatnie miejsce.

Jak przydzielaliśmy punkty?

Jakie czynniki brano pod uwagę w trakcie opracowywania rankingu? Takie, które mają duży wpływ na komfort poruszania się po mieście, czyli „złotą czwórkę”: średnie ceny paliwa Pb 95, prędkości osiągane w centrum, koszt godzinnego parkowania w „strefie” i tygodniową liczbę kolizji na drogach (zgłoszonych do systemu Yanosik). W każdej z 4 kategorii najlepsze miasta otrzymywały 100 punktów (czyli maksymalnie do zdobycia było 400 punktów). Warto dodać, że dla każdej z tych czterech kategorii wydzielono przedziały punktowe – na podstawie tych przedziałów przyznawano punkty (więcej o metodologii na końcu raportu).
 
Zwycięskie Kielce i Zielona Góra


Liderzy zestawienia otrzymali po 315 punktów na 400 możliwych. Zielona Góra wygrywa w zestawianiu pod względem cen paliw – średnia cena paliwa jest najniższa w całej Polsce i sięga jedynie 5.05 zł/l.  Również niewielka liczba kolizji drogowych oraz tania strefa parkowania pomogły Zielonej Górze wejść na podium równoważąc niskie prędkości w mieście (nieprzekraczające 32 km/h). Kielce natomiast zdobyły dobre, choć nie celujące noty za średnią prędkość, ceny paliw oraz kolizje na drogach. Strefa parkowania jest tutaj droższa, ale ulicami pojedziemy nawet o 4 km/h szybciej.
 
Ostatni Szczecin


Na drugim biegunie zestawienia mamy Szczecin ze 105 punktami. Kierowcom nie jest łatwo – średnie ceny paliw dochodzą do prawie 5,36 zł/l i są jedynymi z najdroższych w Polsce. Średnia prędkość pojazdów w centrum nie przekracza 32 km/h, a tygodniowo odnotowuje się powyżej 50 kolizji.
 
Tu taniej, tam szybciej

Każde rankingowe kryterium miało swoich własnych liderów. Biorąc pod uwagę średnie prędkości w mieście, liderami okazali się Białystok, Gdańsk, Katowice i Olsztyn – w tych miastach jeździ się powyżej 36 km/h.

Gdyby wziąć w rachubę tylko ceny paliw to liderami byłby Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Wrocław i Zielona Góra, gdzie cena paliwa nie przekraczała 5,15 zł/l. We Rzeszowie wciąż zaparkujemy za darmo nawet w centrum, a najbezpieczniej przejedziecie przez  Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę.

Kryteria przyznawania punktów:
 
Ceny paliw (PB 95)

do 5,15 zł za litr – 100 punktów
do 5,20 zł za litr – 80 punktów
do 5,25 zł za litr – 60 punktów
do 5,20 zł za litr – 40 punktów
powyżej 5,20 zł za litr – 20 punktów
 
Średnie prędkości:

do 30 km/h – 20 punktów
do 32 km/h – 40 punktów
do 34 km/h – 60 punktów
do 36 km/h – 80 punktów
powyżej 36 km/h – 100 punktów
 
Postój w strefie płatnego parkowania (w dni powszednie, w ścisłym centrum, koszt pierwszej pełnej godziny)

0 zł –100 punktów
2 zł – 75 punktów
do 2,50 zł – 50 punktów
powyżej 2,50 zł – 25 punktów
 
Zgłaszane tygodniowo kolizje:

do 10 kolizji – 100 punktów
od 11 do 20 kolizji – 80 punktów
od 21 do 30 kolizji – 60 punktów
od 31 do 40 kolizji – 40 punktów
od 41 do 50 i więcej kolizji – 20 punktów
      

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Ynosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranach miastach Polski w październiku i listopadzie 2014r.
 
korkowo.pl

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes