Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC - podsumowanie II kwartału 2018

21.06.2018 12:58  Gospodarka
Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC - podsumowanie II kwartału 2018
WSKAZANIA dla rządu

1. SYSTEM WSPARCIA ENERGOCHŁONNEJ CZĘŚCI PRZEMYSŁU
 
Dynamicznie rosnące ceny energii elektrycznej w Polsce w szczególny sposób zwiększają koszty produkcji w energochłonnych branżach naszego przemysłu. Ceny energii w krajach UE w znaczącym stopniu są zależne od kosztów emisji CO2, które w dużej mierze wynikają również z miksu energetycznego poszczególnych krajów oraz są konsekwencją przeprowadzonej reformy europejskiego systemu handlu emisjami (EU ETS).

Koszt emisji 1 tony CO2 osiąga aktualnie wartość ok. 14-15 euro/tonę, czyli poziom prognozowany wcześniej na koniec 2019 r. W Polsce w efekcie faktu, że ok. 80 % energii elektrycznej wytwarzane jest z paliw stałych (węgiel kamienny i brunatny) poziom emisji jest znacząco wyższy (średnio o 50%) niż w większości krajów UE.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na cenę energii dla przemysłu w Polsce są koszty wdrożenia tzw. rynku mocy, które szacowane są przez Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu na ok. 30 zł/MWh. W konsekwencji tych czynników, koszty energii dla dużych odbiorców przemysłowych (o zużyciu rocznym powyżej 1TWh) są w Polsce ponad 30% wyższe niż np. w Niemczech, gdzie przemysł korzysta ze skutecznych systemów wsparcia, które znacząco niwelują konsekwencje reformy EU-ETS.
 
Wprowadzenie podobnych systemów wsparcia dla energochłonnej części polskiego przemysłu (wymagające notyfikacji UE) jest więc niezbędne, aby zachować jego konkurencyjność. Wagę tego problemu potwierdza fakt, iż branże energochłonne naszego przemysłu stanowią 10% PKB, 12% dochodów podatkowych, a zatrudnienie w nich przekracza 8% (1,3 mln pracowników).
 
Więcej informacji w załączniku

BCC

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes