Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Rosja grozi USA

04.03.2014 11:40  Gospodarka
Rosja grozi USA Rosja grozi USA stratami gospodarczymi. Jeśli Waszyngton zdecyduje się na wprowadzenie sankcji, rosyjskie relacje gospodarcze z USA zostaną sprowadzone do zera - ostrzegł jeden z doradców prezydenta Putina.

Siergiej Glazjew w rozmowie z Ria Novosti stwierdził, że amerykańskie sankcje ostatecznie doprowadzą do kryzysu amerykańskiego systemu finansowego. Rosja może odejść od dolara i wybrać inną walutę w swoich międzynarodowych rozliczeniach - stwierdził Glazjew. Według niego, będzie to oznaczać koniec amerykańskiej dominacji w światowym systemie finansowym. Glazjew ostrzegł też, że w przypadku zamrożenia rosyjskich środków w amerykańskich bankach, rosyjskie podmioty zaprzestaną obsługi swoich amerykańskich zobowiązań. Dodatkowo Rosja zrezygnuje z utrzymywania swoich rezerw w amerykańskich bonach skarbowych. W styczniu było to nieco ponad 130 mld dolarów w papierach rządu USA.

Prezydencki doradca oskarża też USA o wciąganie w swój plan nałożenia sankcji Unię Europejską i ostrzega, że również dla niej będzie to oznaczało kryzys gospodarczy.

Ria Novosti powołując się na źródło na Kremlu, zastrzega że wypowiedź Glazjewa nie jest oficjalnym stanowiskiem władz Rosji. Tymczasem Rosja jako pierwsza uderza w USA. Jej służby weterynaryjne postanowiły, że embargo na import amerykańskiej wieprzowiny nie zostanie cofnięte, tak jak zapowiadano 10 marca. Rosselkhoznadzor stwierdził, że nie udało się osiągnąć gwarancji bezpieczeństwa żywności. USA zdecydowały, na razie jako jedyne na świecie, wprowadzić realne działania przeciw Rosji. Stany Zjednoczone zawieszają współpracę wojskową z Rosją. Mogą zostać również wprowadzone sankcje dyplomatyczne i gospodarcze.

IAR

au  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • panie prezydencie putin powinien pan pomyśleć o zakończeniu programu kosmicznego z udziałem usa zacieśnić współpacę z chinami oraz innymi państwami ameryki południowej ma pan poparcie kuby oraz wenezueli trzeba to tylko rozwijać i stworzyć pakt militarny jak usa z europą

    ~marek   (21 marca 2014 o 14:40)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes