Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej o 120 złotych

14.06.2018 13:46  Gospodarka
Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej o 120 złotych Rząd proponuje, by płaca minimalna w przyszłym roku wyniosła 2220 złotych. Tym samym wzrosłaby z obecnych 2100 złotych o 120 złotych. Stawka godzinowa miałby zaś wzrosnąć z obecnych 13 złotych 70 groszy do 14 złotych 50 groszy.

Jak powiedział IAR wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki, rządowa propozycja będzie rozpatrywana przez członków Rady Dialogu Społecznego i tak naprawdę dopiero po zakończeniu negocjacji w Radzie będzie wiadomo ile od pierwszego stycznia przyszłego roku wyniesie kwota minimalnego wynagrodzenia.

Partnerzy społeczni mają odrębne zdania w tej sprawie. Przedstawiciele związków zawodowych od dawna postulują podniesienie płacy minimalnej do wysokości 50 procent przeciętnego wynagrodzenia Pracodawcy chcą natomiast, by płaca minimalna wzrosła nie więcej niż ustawowe minimum czyli 117 złotych.

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska proponowała wcześniej, by przyszłoroczne minimalne wynagrodzenie wyniosło 2250 złotych, ale nie zgodził się na to resort finansów. Rząd ustalił w trybie obiegowym, że najniższe wynagrodzenie miałoby wynieść od nowego roku 2220 złotych. Na przedstawienie swojej propozycji partnerom społecznym ma czas do jutra.


IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes