Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dot. etykiet energetycznych

19.03.2019 13:26  Gospodarka
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy dot. etykiet energetycznych Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o zmianie ustawy o informowaniu o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię oraz o kontroli realizacji programu znakowania urządzeń biurowych oraz niektórych innych ustaw, podało Ministerstwo Energii, które przygotowało ten projekt. Nowelizacja wprowadza rozwiązania, które zapewnią ciągłość prawidłowego funkcjonowania systemu kontroli etykietowania energetycznego oraz spójność przepisów krajowych z unijnymi.

"Celem projektu ustawy jest zapewnienie prawidłowego stosowania przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiającego ramy etykietowania energetycznego i uchylającego dyrektywę 2010/30/UE (Dz. Urz. UE z 2017 r., L 198/1, s. 1). Rozporządzenie ma pozwolić na uproszczenie otoczenia regulacyjnego dla państw członkowskich i podmiotów gospodarczych oraz ujednolicenie stosowania i wdrażania przepisów w zakresie etykietowania energetycznego w całej Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie.

Mimo, że rozporządzenie obowiązuje bezpośrednio, unijny legislator pozostawił państwom członkowskim do uregulowania procedury kontroli spełniania wymagań dotyczących etykietowania energetycznego i stosowanie sankcji za naruszenie przepisów rozporządzenia, podano również. 

Zobacz także: Tauron dostosuje EW Lubachów do pracy w układzie wirtualnej elektrowni

"Projekt ustawy zapewnia ciągłość prawidłowego funkcjonowania dotychczasowego systemu kontroli produktów wykorzystujących energię prowadzonego przez Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej (WIIH) oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), a także wykonywania działań w zakresie monitorowania systemu kontroli prowadzonych przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK). Jest też spójny z istniejącymi przepisami krajowymi oraz unijnymi w zakresie etykietowania energetycznego" - czytamy dalej.

Etykiety energetyczne informują o tym, ile energii zużywa urządzenie w skali od A do G. Klasa A (kolor zielony) oznacza najmniejsze zużycie energii elektrycznej, a klasa G (kolor czerwony) - największe. Obecnie coraz więcej urządzeń jest zaliczanych do klas A+, A++ i A+++. Jednak taka klasyfikacja efektywności energetycznej jest dla konsumentów nie do końca przejrzysta. Dlatego w nowym systemie klasyfikacji zostanie przywrócona pierwotna skala od A do G (bez klas A+, A++ i A+++). Nowe etykiety energetyczne będą stosowane równolegle ze starymi - do czasu ich całkowitego wycofania w wyznaczonych okresach przejściowych, podsumowano.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

ISBnews


Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 7: Konrad Okła - REITy   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #40
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Etykiety etykietami ale dobrym pomysłem wspomagającym jest np. skorzystanie z urządzenia do monitorowania zużycia energii. Polski StartUp OneMeter wypuścił ciekawe urządzenie.

    ~Agnieszka   (19 marca o 14:44)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes