Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Samorządy gotowe na "Rodzina 500 Plus"

27.03.2016 10:15  Gospodarka
Samorządy gotowe na "Rodzina 500 Plus" Gminy są przygotowane do obsługi programu "Rodzina 500 Plus". Takie zapewnienia otrzymało kierownictwo resortu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od samorządowców - podkreśla minister Elżbieta Rafalska.

Programem, który rusza już 1 kwietnia ma zostać objętych około 2 milionów 700 tysięcy rodzin. Rząd przeprowadził szkolenia osób odpowiedzialnych w gminach za obsługę programu zaznaczyła minister Rafalska. Wyjaśniła, że przeszkolono ponad 3740 osób.

W szkoleniu uczestniczył między innymi Bogdan Przychodzeń z gminy Gniewoszów. Jak podkreślał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, z przyjmowaniem wniosków i wypłatą świadczeń nie powinno być problemów. Zaznaczył, że ustawa oparta jest o ustawę o świadczeniach rodzinnych i w przypadku jego gminy będzie realizowana przez pracownika świadczeń rodzinnych. Nie przewiduje więc dużych trudności.

Minister Rafalska podkreśliła, że gminy od początku są włączone w proces tworzenia i wdrażania "Rodzina 500 Plus". W tym roku samorządy za wypłatę świadczeń z programu otrzymują 2-procentową prowizję. W przyszłym roku zaś prowizja będzie wynosiła półtora procent.

Ministerstwo Rodziny przygotowało też podręcznik instruktażowy dla samorządów, których zadaniem będzie zebranie wniosków, ich weryfikacja i wypłata świadczeń. Rząd podpisał też umowę o współpracy w zakresie składania wniosków z 19 bankami.

O świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł będzie można się ubiegać niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe wynosi 1200 zł netto.


IAR  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes