Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Sąsiedzkie wsparcie dla seniorów

19.01.2016 13:33  Gospodarka
Sąsiedzkie wsparcie dla seniorów Polskie społeczeństwo starzeje się w błyskawicznym tempie. Istnieje coraz większa potrzeba wspierania osób niesamodzielnych.

"Ważne, by takie osoby mogły jak najdłużej przebywać w miejscu zamieszkania i nie musiały korzystać z instytucjonalnych form opieki. Pomocni mogą być sąsiedzi" - podkreśla w rozmowie z IAR Paulina Sobiesiak - Penszko z Instytutu Spraw Publicznych. Dodaje, że bardzo ważna jest więź i wzajemne zaufanie. W niektórych gminach o rozproszonej budowie wprowadzana jest też sąsiedzka usługa opiekuńcza. Sąsiad podpisuje kontrakt i wspiera opiekunki środowiskowe.

Regularnie odwiedza osobę starszą i zaspokaja jej codzienne potrzeby życiowe.
W sąsiedzkiej pomocy osobom starszym dużą rolę mogą odegrać osoby młode.

"Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" organizuje warsztaty, których celem jest budowanie dialogu międzypokoleniowego. Wspiera na przykład międzypokoleniowy chór w Sosnowcu" - mówi IAR Beata Tokarz z zarządu Towarzystwa. Wyjaśnia, że w czasie wspólnych prób ludzie się zaprzyjaźniają i w sytuacji, kiedy ktoś jest w potrzebie może liczyć na pomoc.

Beata Tokarz zwraca uwagę, że wśród seniorów kobiety są bardziej aktywne niż mężczyźni, którzy po przejściu na emeryturę często nie mają kontaktów towarzyskich. Bardzo pomocne są warsztaty, które włączają mężczyzn do społeczności lokalnej.

Przykładem jest chociażby warsztat stolarski, gdzie starsi panowie uczą młodsze kobiety jak wykonać półkę czy jak posługiwać się narzędziami stolarskimi. Dzięki takim warsztatom łatwo można dotrzeć do mężczyzn.

"Czują się potrzebni, a w sytuacji, kiedy mają problem, mogą liczyć na pomoc na przykład kolegów prowadzących takie międzypokoleniowe zajęcia czy też często uczestników zajęć. To się doskonale sprawdza" - podkreśla Beata Tokarz.

Zwraca też uwagę, że ponad 90 procent seniorów nie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej, nie należy do żadnych organizacji i w sytuacji trudności nie ma do kogo się odezwać i poprosić o wsparcie. Wszelkie więc inicjatywy budujące połączenia pomiędzy domem a środowiskiem są bardzo ważne.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes