Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Instytutu Europy Środkowej

09.11.2018 11:21  Gospodarka
Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Instytutu Europy Środkowej Sejm przyjął ustawę o utworzeniu Instytutu Europy Środkowej, który ma być strategicznym zapleczem w zakresie polityki zagranicznej państwa w obrębie państw Trójmorza. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Według projektu ustawy, Instytut Europy Środkowej zostanie utworzony na bazie Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej (IEŚW) działającego od 2001 r. w Lublinie jako jednostka badawczo-rozwojowa, a od 2010 r. funkcjonuje jako instytut badawczy.

Gdy Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w tej sprawie 9 października, Centrum Informacyjne Rządu wskazywało, że konieczność utworzenia Instytutu Europy Środkowej wynika z faktu, iż żaden z istniejących instytutów o statusie państwowego instytutu badawczego nie zajmuje się zagadnieniami geopolitycznymi skupionymi wokół inicjatywy Trójmorza oraz współpracy państw Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej.

Według CIR, Inicjatywa Trójmorza jest jednym ze strategicznych projektów rządu w obszarze polityki zagranicznej, który ma przyczynić się do wzmocnienia współpracy państw zaangażowanych w ten projekt, w tym gospodarczej (wspólne inwestycje infrastrukturalne) oraz wzmocnienia Unii Europejskiej. Ocenia się, że projekt ten może także zainteresować USA i Chiny oraz przyczynić się do większej integracji krajów Europy Wschodniej ze strukturami europejskimi. Dlatego potrzebne jest odpowiednie zaplecze analityczne do podejmowania decyzji politycznych w tym obszarze oraz budowania szerszego poparcia dla tego przedsięwzięcia.

ISBnews


 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes