Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Senat zajmie się budżetem na 2018 rok

17.01.2018 02:10  Gospodarka
Senat zajmie się budżetem na 2018 rok Senatorowie zajmą się budżetem na 2018 rok. Wczoraj plan finansów państwa uzyskał pozytywną opinię senackiej komisji budżetu i finansów, która zarekomendowała przyjęcie ustawy bez poprawek. Dziś (17.01) przed południem (11.00) rozpocznie się trzydniowe posiedzenie senatu.

Kształt tegorocznego budżetu krytykuje opozycja. Senator Kazimierz Kleina z PO zwraca uwagę na wysokie jego zdaniem wydatki. W jego opinii, wzrost gospodarczy i wyższe wypływy z podatków powinny skłonić rządzących do ograniczenia potrzeb pożyczkowych państwa. Przedstawiciel opozycji zwraca uwagę na to, że deficyt w wysokości ponad 40 miliardów złotych jest taki sam jak w czasach kryzysu.

Szef senackiej komisji budżetu i finansów Grzegorz Bierecki z PiS powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wydatki są zgodne z przepisami. Odpiera on zarzuty opozycji i zwraca uwagę, że deficyt jest kwotą maksymalną, inaczej - limitem wydatków. Według niego, działania uszczelniające system podatkowy mogą spowodować, że deficyt, czyli przewaga wydatków nad dochodami państwa, będzie mniejszy niż zapisany w budżecie.

Budżet na 2018 rok zakłada, że deficyt nie przekroczy 41,5 miliarda złotych, wzrost gospodarczy będzie na poziomie 3,8 procent, a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 procent. Rząd założył, że bezrobocie na koniec roku wyniesie 6,4 procent. Dochody mają przekroczyć 355 miliardów, a wydatki - blisko 397 miliardów złotych.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes