Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Spadł dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych

03.04.2018 15:27  Gospodarka
Spadł dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych Według wstępnych danych GUS zmalał dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych. W ubiegłym roku dług wyniósł 50,6 procent PKB, podczas gdy w 2016 roku było to 54,2 procent. Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5% PKB wobec 2,3 procent zanotowanych rok wcześniej.

Rzecznik ministerstwa finansów Łukasz Świerżewski powiedział, że dane pokazują, iż finanse publiczne są stabilne i bezpieczne. Wskazał, że jedną z przyczyn poprawy wyniku jest uszczelnienie systemu podatkowego. "Wynika to zarówno z gospodarnego zarządzania wydatkami publicznymi, jak i z realizowanego uszczelnienia, co skutkuje wyższymi wpływami podatkowymi do budżetu" - mówił Łukasz Świerżewski. Dodał, że dobra sytuacja finansów publicznych sprzyja obniżaniu kosztów obsługi zadłużenia państwa.

Po pierwszym kwartale bieżącego roku resort finansów ogłosił też sfinansowanie połowy tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Z tego powodu w drugim kwartale planowana jest obniżka podaży obligacji do 15 - 25 miliardów złotych.

GUS zastrzega, że szacunkowe dane mogą ulec zmianie. Komunikat w sprawie deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych zawierający informacje zweryfikowane przez Komisję Europejską (Eurostat) zostanie opublikowany 23 kwietnia.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes