Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Stan wyjątkowy na Słowacji odroczony

26.11.2011 22:18  Gospodarka
Stan wyjątkowy na Słowacji odroczony Słowacki rząd na nadzwyczajnym posiedzeniu odroczył dziś do poniedziałku 28 listopada decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Kilka godzin wcześniej taką decyzję zaleciła rządowi Rada Bezpieczeństwa Kraju, w której wziął udział prezydent Ivan Gaszparovicz.

Powodem wprowadzenia stanu wyjątkowego miałoby być "zagrożenie życia obywateli". Z dniem 1 grudnia połowa, czyli 2400 słowackich lekarzy, zamierza odejść z pracy. Rada Bezpieczeństwa Kraju zaleciła rządowi wprowadzenie stanu wyjątkowego od północy 29 listopada do 27 lutego przyszłego roku. W przypadku krytycznej sytuacji rząd miałby zwrócić się o pomoc do sąsiednich krajów. Po kilkugodzinnym, burzliwym posiedzeniu rząd postanowił jednak podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie dopiero 28 listopada.

Nie wszyscy członkowie rządu opowiedzieli się za wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Rząd nie wykluczył również kolejnej rundy rozmów ze związkowcami. Wczoraj po 10-godzinnych negocjacjach związek zawodowy słowackich lekarzy nie zdołał się porozumieć z rządem na temat nowych warunków płacowych. Lekarze żądali podwyżek w granicach 800 euro. Rząd proponował 300. Premier Iveta Radiczova ostrzegła lekarzy, że jeśli rząd wprowadzi stan wyjątkowy to lekarze nie będą mogli opuścić swoich stanowisk pracy i otrzymają jedynie 70 procent obecnego uposażenia.

Jeśli nie stawią się do pracy grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 3 lat. Jan Figel - lider chadecji dodał, że "lekarze szantażują rząd i pacjentów" dodając, że ich "żądania są wygórowane, ponieważ 300 euro to przeciętny zarobek w sektorze państwowym we wschodniej Słowacji". Marian Kollar - szef związkowców oświadczył dziś, że "wprowadzenie stanu wyjątkowego byłoby bezpredecensową próbą zastraszenia grupy zawodowej, sprzeczną z zasadami demokracji". Ządania płacowe lekarzy poparli również słowaccy aptekarze.

IAR

kk


 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Do Pokollina. Może dlatego,że mają o wiele cięższą i bardziej odpowiedzialną pracę od tych, Których wymieniłeś? Jesteś w stanie stać przy stole operacyjnym kilkanaście godzin pod rząd żeby przedłużyć człowiekowi życie o kilkanaście lub kilkadziesiąt lat lub sprawić, że może wrócić do pełnej czy niemal pełnej sprawności (vide - przeszczepy, rekonstrukcje części ciała itd). Ciężar gatunkowy- to jest ta różnica. Pozdro

  ~Evik   (1 grudnia 2011 o 17:31)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • a niby dlaczego lekarze w Słowacji mają mieć pensje niewspółmiernie wysokie na przykłąd w porównaniu do inżynierów czy nauczycieli?

  ~Pokollin   (28 listopada 2011 o 10:29)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes