Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Struktura PKB Polski w III kw. i dane z USA w centrum uwagi w tym tyg.

26.11.2018 13:40  Gospodarka
Struktura PKB Polski w III kw. i dane z USA w centrum uwagi w tym tyg. Publikacje danych dot. polskiego PKB za III kw. z pełną strukturą, szybki odczyt inflacji za listopad, a także dane z amerykańskiej gospodarki będą w centrum uwagi inwestorów w tym tygodniu, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

"W średnim okresie cały czas należy liczyć się jednak z podwyższoną zmiennością notowań na rynkach finansowych, biorąc pod uwagę kumulację czynników niepewności: - głosowanie w brytyjskim parlamencie umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE (najprawdopodobniej przed Świętami Bożego Narodzenia), - relacje włoskiego rządu z Komisją Europejską, - średniookresowy rozwój sytuacji w zakresie globalnego handlu zagranicznego.

Uważamy, że dotychczasowy rozwój wydarzeń nie wymaga korekty scenariusza bazowego ograniczonej skali spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego oraz stabilizowania się globalnych relacji handlowych oraz sytuacji w Europie" - czytamy w raporcie tygodniowym banku.

Biorąc pod uwagę notowany w ostatnim czasie spadek cen ropy naftowej oraz większe obawy dot. perspektyw wzrostu gospodarczego zapewne istotniejsze od wskaźników inflacyjnych (listopadowy HICP w strefie euro i październikowy PCE w USA) będą dane dot. wydatków i dochodów gospodarstw domowych oraz kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Zdaniem analityków BOŚ Banku,  głównym powodem spadków na rynku akcji w zeszłym tygodniu był wzrost obaw przed silniejszym spowolnieniem w gospodarce globalnej. 

"Piątkowa publikacja słabszych od prognoz danych PMI ze strefy euro, wskazujących na utrzymanie trendu spadkowego indeksu nasiliła wyprzedaż na rynku akcji, w szczególności w Europie. Choć poziom indeksów utrzymuje się powyżej 50 pkt (51,5 pkt w sektorze przemysłu oraz 53,1 pkt w sektorze usług) wskazując na wzrost aktywności, to obecne poziomy kształtują się blisko poziomów sprzed 2016 r., co implikuje prognozę wyraźnie niższego tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro w II poł 2018 r. oraz w 2019 r. " - oceniają analitycy.

ISBnews

 

 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes