Jesteś w: Manager » Gospodarka

Sura z RPP: Nie ma podstaw do rozważania obniżek stóp w najbliższej perspektywie

04.12.2019 16:33  Gospodarka
Sura z RPP: Nie ma podstaw do rozważania obniżek stóp w najbliższej perspektywie Skala spowolnienia gospodarczego nie będzie odbiegać od ścieżki zakładanej w listopadowej projekcji banku centralnego, dlatego nie ma podstaw, aby myśleć w najbliższej perspektywie o obniżkach stóp procentowych, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Rafał Sura.

"Nie ma żadnych powodów, by przypuszczać, że skala [spowolnienia tempa wzrostu PKB] będzie większa, niż zakładana w projekcji. W związku z tym nie ma podstaw, aby myśleć w najbliższej perspektywie o obniżkach stóp. Najbardziej optymalny scenariusz w tej chwili to jest stabilizacja stóp na obecnym poziomie" - powiedział Sura podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP.

Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), wzrost PKB sięgnie 4,3% w tym roku, a następnie spowolni do 3,6% w 2020 r. i do 3,3% w 2021 r.

Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), PKB (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kw. 2019 roku o 3,9% r/r wobec 4,6% wzrostu r/r w poprzednim kwartale.

Rada utrzymała dziś stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%.

Źródło: ISBnews

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Albert "Longterm" Rokicki, #124 PYTANIA DO LONGTERMA (28.11.2019)   startupy.tv| Robert Łasek, Horum SA
 
  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl nk.pl blip.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes