Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Trzecińska z NBP: Wzrost PKB spowolni do ok. 4% w tym roku

17.04.2019 11:15  Gospodarka
Trzecińska z NBP: Wzrost PKB spowolni do ok. 4% w tym roku Wzrost gospodarczy w Polsce spowolni w tym roku do ok. 4%, uważa wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Anna Trzecińska.

"Oczekujemy w tym roku wzrostu PKB na poziomie około 4%. Wiele instytucji międzynarodowych podwyższa nam prognozy wzrostu PKB. Jesteśmy nieco uzależnieni od świata zewnętrznego i właśnie przyczyną osłabienia wzrostu gospodarczego będzie przede wszystkim pogorszenie sytuacji u głównych naszych partnerów handlowych zwłaszcza w strefie euro, a także osłabienie tempa wzrostu inwestycji z powodu niższej dynamiki absorpcji funduszy unijnych finansujących nakłady na środki trwałe" - powiedziała Trzecińska podczas XVII edycji Banking Forum.

Dodała, że ma nadzieję, iż ostatnie zapowiedzi rządu w obszarze polityki fiskalnej będą łagodzić obniżenie tempa wzrostu PKB.

"Na sytuację w Polsce ma duży wpływ sytuacja w otoczeniu zagranicznym. Naszym głównym rynkiem zbytu jest UE, a około 50% aktywów polskiego sektora bankowego należy do banków, których podmioty dominujące pochodzą z zagranicy" - wskazała wiceprezes. 

Zobacz także: MF podniósł prognozę wzrostu PKB na ten rok do 4% w ramach APK

Według niej, tempo wzrostu PKB w I kw. było nieco niższe niż w poprzednich kwartałach.

"Wciąż ten poziom jest wysoki, rośnie konsumpcja, głównie na skutek wzrostu zatrudnienia i płac. Bardzo dobre nastroje wśród konsumentów i towarzyszy temu wzrost inwestycji" - powiedziała wiceprezes.

Jej zdaniem, Polska potrzebuje długotrwałego i stabilnego wzrostu gospodarczego, aby osiągnąć docelowy poziom zamożności.

"Na wielu forach jesteśmy pytani, kiedy wejdziemy do strefy euro. Odpowiedź jest taka: jak będziemy mieli odpowiedni poziom zamożności, także na razie obserwujemy" - podsumowała wiceprezes.

W opublikowanym wczoraj "Programie konwergencji. Aktualizacja 2019" rząd założył, że tempo wzrostu gospodarczego spowolni do 4% w tym roku (z 5,1% w ub.r.) i dalej do 3,7% w 2020 r., a w latach 2021-2022 wyniesie odpowiednio o 3,4% i 3,3%.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
ES-SYSTEM SA, Rafał Gawrylak - Prezes Zarządu, #254 PREZENTACJE WYNIKÓW   Paweł Szczepanik przedstawia: FALE ELLIOTTA FAKTY I MITY | Analiza techniczna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes