Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

USA: nowy budżet D.Trumpa

12.02.2018 21:17  Gospodarka
USA: nowy budżet D.Trumpa Biały Dom przedstawił prezydencki projekt budżetu Stanów Zjednoczonych na 2019 rok. Przewiduje on wzrost wydatków na obronność, ochronę granic oraz infrastrukturę. Dokument nie przewiduje zrównoważenia budżetu przez następną dekadę.

Przesłany przez prezydenta Donalda Trumpa do Kongresu projekt budżetu przewiduje wydatki państwa na poziomie 4 bilionów 400 miliardów dolarów. Z tej kwoty ponad 680 miliardów ma pójść dla Pentagonu, co oznacza wzrost wydatków obronnych Stanów Zjednoczonych o 13 procent ponad tegoroczny poziom, który już wcześniej został wyraźnie zwiększony.

Plan prezydenta Trumpa zakłada też zatrudnienie dodatkowych dwóch tysięcy funkcjonariuszy straży granicznej i rozpoczęcie budowy muru na granicy z Meksykiem. Na początek ma to być 100 kilometrów w Teksasie.
W projekcie budżetu ograniczono niektóre programy socjalne i zmniejszono dotacje na ubezpieczenia zdrowotne w ramach Obamacare.

Według propozycji Donalda Trumpa, deficyt budżetowy Stanów Zjednoczonych wzrośnie w przyszłym roku do prawie 984 miliardów dolarów. Wzrost deficytu jest przede wszystkim skutkiem niedawnej reformy podatkowej, w której obniżono stawkę dla korporacji z 35 do 21 procent i obniżono podatki dla klasy średniej. Prezydent Trump zrezygnował z zapowiadanego jeszcze rok temu zrównoważenia dochodów i wydatków państwa w ciągu dekady.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes