Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Uchwała Sądu Najwyższego: poszkodowani w wypadkach mają prawo do bezpłatnego prywatnego leczenia

25.05.2016 11:41  Gospodarka
Uchwała Sądu Najwyższego: poszkodowani w wypadkach mają prawo do bezpłatnego prywatnego leczenia Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. (EuCO), lider rynku odszkodowań w Europie Środkowo-Wschodniej, z dużym zadowoleniem przyjęło uchwałę Sądu Najwyższego, który wskazał, że towarzystwa ubezpieczeniowe powinny zwracać osobom poszkodowanym w wypadkach uzasadnione i celowe wydatki na prywatne leczenie i rehabilitację. Wniosek do Sądu Najwyższego złożył Rzecznik Finansowy. Do wydania orzeczenia doszło, między innymi na kanwie rozbieżnego orzecznictwa w sprawach dotyczących  przekazanego Rzecznikowi Finansowemu przez EuCO.

„Towarzystwa ubezpieczeniowe otrzymały czytelną informację - jak najszybszy powrót poszkodowanego do pełnej sprawności jest najważniejszy. Państwowa służba zdrowia jest niewydolna a każdy dzień zwłoki w leczeniu i rehabilitacji  urazów powypadkowych działa na niekorzyść osób, które ucierpiały w zdarzeniach komunikacyjnych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Sąd Najwyższy jasno wskazał: poszkodowani mogą korzystać z prywatnego leczenia i rehabilitacji a koszty zwróci towarzystwo ubezpieczeniowe z polisy OC sprawcy wypadku”, podkreśla Joanna Smereczańska-Smulczyk.

Z doświadczenia Europejskiego Centrum Odszkodowań S.A. wynika, że dotychczas towarzystwa ubezpieczeniowe z zasady odmawiały pokrycia kosztów prywatnego leczenia i rehabilitacji lub je zaniżały. Ubezpieczyciele argumentowali, że poszkodowani powinni korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ.W opinii EuCO uchwała uporządkuje i ujednolici rozbieżności w praktyce towarzystw ubezpieczeniowych. 

Osoby, które ucierpiały w wypadkach i chcą skorzystać z usług prywatnej służby zdrowia powinni udokumentować wszystkie wydatki (faktury, rachunki) i przechowywać dokumentację medyczną, która wskazuje na konieczność konkretnych wizyt lekarskich i zabiegów. Orzeczenie jest również ważne dla poszkodowanych, którzy po wypadku korzystali z prywatnej opieki medycznej a towarzystwa odmówiły pokrycia jej kosztów. Okres przedawnienia w przypadku większości wypadków drogowych powodujących urazy ciała wynosi nawet 20 lat. To oznacza, że te osoby mogą teraz zwrócić się o rekompensatę wraz z odsetkami.


Europejskie Centrum Odszkodowań S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

  • Pomoc w uzyskaniu naleznego odszkodowania www.euco-odszkodowania-gdansk.pl

    ~EuCO Odszkodowania   (15 czerwca 2016 o 18:36)   Zgłoś spam
    Oceń komentarz:
    50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes