Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Ukraina: Polska chce pomóc w budowie oczyszczalni ścieków we Lwowie

03.11.2017 13:58  Gospodarka
Ukraina: Polska chce pomóc w budowie oczyszczalni ścieków we Lwowie Polska chce pomóc Ukraińcom w pozyskaniu europejskich funduszy na budowę nowej oczyszczalni ścieków we Lwowie. Szef Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski rozmawia o tym w Kijowie z władzami Ukrainy. Jak wynika z raportu NIK-u ścieki ze Lwowa zanieczyszczają w znacznym stopniu Bug i Wisłę.

Bug jest głównie zanieczyszczany przez Ukrainę, ale to Polska ma z tym problem - wyjaśnia Kwiatkowski. Jak podkreśla, z raportu NIK wynika, że ponad 90 procent zanieczyszczeń Bugu, które potem wpływają do Wisły i do Morza Bałtyckiego pochodzi z Ukrainy.

Dzieje się tak dlatego, że przestarzała oczyszczalnia ścieków we Lwowie praktycznie już nie działa. Na budowę nowej potrzeba 680 milionów euro. Ukraina nie ma takich pieniędzy. Szef Najwyższej Izby Kontroli wyjaśnia, że Polska może pomóc w uzyskaniu tych środków. Jak zaznacza, misją Polski powinno być przekonanie Komisji Europejskiej aby znalazła pieniądze niezbędne dla poprawy czystości Bugu.

Oczyszczalnię zbudowałoby specjalnie powołane międzynarodowe konsorcjum. Prezes NIK rozmawiał o tym w ukraińskiej stolicy z szefem ukraińskiego resortu ochrony środowiska, a także ministrami spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes