Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Umowa stowarzyszeniowa UE z Ukrainą weszła dziś w życie w całości

01.09.2017 13:34  Gospodarka
Umowa stowarzyszeniowa UE z Ukrainą weszła dziś w życie w całości Umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Ukrainą obowiązuje już w całości. Dziś weszła w życie jej polityczna część, ta handlowa jest w mocy od stycznia 2016 roku.  Unijno-ukraińskie porozumienie ma dla Kijowa szczególne znaczenie. Odmowa podpisania tej umowy jesienią 2013 roku przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza zapoczątkowała rewolucję na Majdanie.

Droga do wejścia w życie porozumienia była długa i wyboista. Po krwawym Majdanie nastąpiła rosyjska agresja i aneksja Krymu. Później Bruksela musiała przełamać opór Moskwy, by ta zgodziła się na wcześniejsze wejście w życie części handlowej umowy, a następnie przedłużała się ratyfikacja, bo wątpliwości miała Holandia i dopiero w maju dała zielone światło. "Determinacja jest cnotą. Mimo wielu przeciwności, umowa weszła w życie.

Dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że było to możliwe. Tym, którzy byli na Majdanie, i tym, którzy pracują ciężko, by zmieniać swój kraj na lepsze" - napisał w oświadczeniu szef Komisji Jean-Claude Juncker.

Umowa stowarzyszeniowa jest traktowana jako pierwszy krok na drodze do członkostwa w Unii, ale nie gwarantuje automatycznej integracji. Z tego też powodu Zachodnia Europa, mimo nalegań państw naszego regionu, nie chciała się zgodzić, by w jakichkolwiek oficjalnych dokumentach była mowa o europejskiej perspektywie Ukrainy. Nie zmienia to faktu, że porozumienie zbliża ten kraj do Unii i otwiera dla niej europejski rynek.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes