Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

W Sejmie o ustawie stoczniowe

11.04.2018 12:55  Gospodarka
W Sejmie o ustawie stoczniowe W ciągu kilku tygodni Komisja Europejska może nadesłać odpowiedzi na większość wątpliwości dotyczących tak zwanej ustawy stoczniowej - mówią Polskiemu Radiu nieoficjalnie urzędnicy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Minister Marek Gróbarczyk powiedział w Sejmie Informacyjnej Agencji Radiowej, że najważniejsza część ustawy wciąż czeka na akceptację Komisji Europejskiej. Po uzyskaniu zgody Brukseli przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z 1-procentowego podatku przychodowego zamiast normalnej daniny. Marek Gróbarczyk twierdzi, że rozmowy idą w dobrym kierunku.

Szef resortu podtrzymał deklarację o konieczności zmian w ustawie. Chodzi między innymi o doprecyzowanie zapisów podatkowych, postulowane przez branżę. Ministerstwo, według deklaracji ministra, nie będzie proponować ze swej strony dodatkowych regulacji. Minister Gróbarczyk powiedział, że końca marca czeka na postulaty branży. Proces legislacyjny, jego zdaniem, może rozpocząć się w maju. Szef resortu nie wykluczył jednak, że udoskonalenie ustawy stoczniowej będzie wymagało tylko interpretacji.

Z informacji na temat działania tak zwanej ustawy stoczniowej nie jest zadowolony wiceszef sejmowej komisji gospodarki morskiej Tadeusz Aziewicz z PO. Przypomina on, że kondycje sektora powinno mierzyć się wynikami ekonomicznymi. Poseł chciał porównania, w jakiej sytuacji finansowej były polskie stocznie na koniec 2015 oraz 2017 roku.

Ustawa obowiązuje od początku 2017 roku. Umożliwia ona producentom statków wybór opodatkowania. Obejmuje też tereny, na których produkuje się statki, przepisami o specjalnych strefach ekonomicznych. Wprowadziła też zerową stawkę VAT na produkcję statków.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes