Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU
Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Wolumen produkcji mebli może wzrosnąć o ok. 10% w 2018 r.

05.11.2018 11:31  Gospodarka
Wolumen produkcji mebli może wzrosnąć o ok. 10% w 2018 r. Polskie firmy meblarskie zamkną ten rok wolumenem produkcji na poziomie ok. 60 mln szt., tj. o ok. 10% więcej niż w 2017 r., gdy wolumen wyniósł 55,5 mln szt., wynika z prognoz Santander Bank Polska. Jednakże dalszą poprawę dynamiki produkcji mebli mogą hamować wyzwania rynku pracy, głównie związane z dostępnością pracowników.

"W całym łańcuchu produkcji pracuje coraz większa liczba cudzoziemców. W niektórych przypadkach już teraz stanowią oni większość zespołów. Co więcej, pracownicy z zagranicy będą odgrywać coraz większą rolę w sektorze produkcji mebli. Na polskim rynku pracy ich udział (w ujęciu całej gospodarki) jest wciąż około 2-3 krotnie niższy niż w Europie Zachodniej" - powiedział dyrektor ds. sektora produkcji przemysłowej w Santander Bank Polska Kamil Mikołajczyk, cytowany w komunikacie.

Aby przyciągnąć nowych pracowników i utrzymać obecnych, zakłady meblarskie są również zmuszone do podnoszenia płac. W II kwartale 2018 r. średnie wynagrodzenie w branży meblarskiej wzrosło o 7-9% r/r, podano również.

Dużym problemem branży meblarskiej są również ceny energii elektrycznej w związku ze wzrostem cen surowców energetycznych oraz kosztów emisji CO2.

"Należy podkreślić, że negatywne trendy nie dotyczą wyłącznie rynku polskiego, ale są widoczne w różnym stopniu w całej Europie. Można więc mieć nadzieję, że nawet jeśli w kolejnym roku utrzyma się wzrostowa tendencja kosztów, to Polska nie utraci swojej pozycji konkurencyjnej. To ważne, bo eksport jest i będzie przyszłością krajowej branży" - podkreślił Mikołajczyk.

"W tym kontekście branża meblarska bacznie obserwuje kluczowe rynki eksportowe, w tym m. in. Niemcy i Włochy. Widoczne lekkie hamowanie eksportu mebli z tych krajów może odbić się na sprzedaży polskich mebli w kolejnych kwartałach, bowiem włoskie i niemieckie firmy reeksportują pod własnymi markami produkcję, którą kupują w naszym kraju" - podano również.

Według ekspertów Santander Bank Polska, rynek europejski pozostanie  kluczowym kierunkiem eksportowym branży meblarskiej.

Santander Bank Polska w ramach Programu Rozwoju Eksportu organizuje misję gospodarczą dla producentów mebli do Wielkiej Brytanii, drugiego najważniejszego rynku zbytu dla tego sektora. Odbędzie się ona w dniach 5-6 grudnia br.

ISBnews
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes