Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Wskaźnik Dobrobytu spadł o 0,4 pkt m/m w lipcu

18.07.2019 09:41  Gospodarka
Wskaźnik Dobrobytu spadł o 0,4 pkt m/m w lipcu Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w lipcu 2019 r. spadł o 0,4 punkt w stosunku do swej wartości z miesiąca poprzedniego, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa w lipcu 2019 r. spadł o 0,4 punktu w stosunku do swej wartości sprzed miesiąca. Był to czwarty z kolei miesiąc obniżania się wartości wskaźnika a tym samym pogarszania kondycji finansowej przeciętnego Kowalskiego" - czytamy w raporcie.

Rosnąca inflacja redukuje realną siłę nabywczą wynagrodzeń oraz świadczeń socjalnych. Zdecydowanie bardziej odczuwają to osoby o niższych dochodach, gdzie zazwyczaj udział wydatków na żywność jest wyższy od przeciętnej dla całej populacji. Zaś w ostatnim czasie ceny żywności wzrosły o ponad 5% w skali roku, wskazali analitycy. 

Zobacz także: Wyższa inflacja w Polsce nadżera rosnące płace

"Zdecydowanie wolniej niż przed rokiem rosną wynagrodzenia w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 10 pracowników. Ich nominalny wzrost w czerwcu br. wyniósł 5,3%, zaś po uwzględnieniu wzrostu cen – zaledwie 2,4% i był to najwolniejszy wzrost wynagrodzeń od wiosny 2017 roku" - czytamy dalej.

"Od kilku miesięcy obserwujemy również zdecydowanie wolniejszy wzrost zatrudnienia. Co prawda, w czerwcu br. liczba pracujących w firmach zatrudniających co najmniej 10 pracowników była nieco wyższa niż przed miesiącem jednak niewiele zmieniła się w stosunku do danych za marzec br. Możemy więc mówić o pewnej stagnacji w kreacji nowych miejsc pracy" - napisano także w raporcie.

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
#BIZNESwDRODZE, odcinek 5, Michał Sadowski, BRAND24 SA   Albert "Longterm" Rokicki, #110 PYTANIA DO LONGTERMA (25.01.2019)
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes