Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Z. Krasnodębski (PiS) o Nord Stream 2

20.10.2017 09:28  Gospodarka
Z. Krasnodębski (PiS) o Nord Stream 2 Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Krasnodębski mówi, że jest duża szansa na wstrzymanie projektu budowy gazociągu Nord Stream 2. Wczoraj, uczestnicząca w szczycie UE w Brukseli premier Beata Szydło potwierdziła, że Polska ma poparcie w Unii w swym sprzeciwie wobec budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego.

Zdzisław Krasnodębski wyjaśnił w radiowej Jedynce, że komisarz Unii Europejskiej do spraw działań w dziedzinie klimatu i energii, Miguel Arias Caniete, zapowiedział, że wystąpi o rewizję unijnej dyrektywy gazowej. Gdyby została ona zrewidowana tak, jak proponuje polski rząd, to, zdaniem Zdzisława Krasnodębskiego, Nord Stream 2 zostanie objęty regulacjami europejskimi i nie powstanie w takim kształcie, jak sobie wyobraża rosyjski koncern Gazprom. Zdzisław Krasnodębski dodał, że w sprawie gazociągu trwa ciągłe "przeciąganie liny".

Niedawno przedstawiono na przykład ekspertyzę, przygotowaną przez ekspertów Rady Europejskiej na zlecenie Niemiec, z której wynika, że Unia nie ma możliwości wstrzymania budowy Nord Stream 2. Gość radiowej Jedynki podkreślił, że w Unii Europejskiej w każdej sprawie ścierają się różne interesy

Gazociąg Nord Stream 2 ma zostać położony na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma nim być transportowany gaz ziemny z Rosji do Niemiec. Gazociąg ma być gotowy pod koniec 2019 roku. Rosja zamierza wtedy zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez Ukrainę. Budowie nowego gazociągu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com
biznes