Jesteś w: Strona główna » Biznes » Gospodarka

Zmienią się oznaczenia energetyczne produktów. Zniknie klasa A+

23.02.2018 14:51  Gospodarka
Zmienią się oznaczenia energetyczne produktów. Zniknie klasa A+ Zmienią się oznaczenia sprawności energetycznej na kupowanych towarach. Chodzi między innymi o sprzęt RTV - AGD. Zniknie klasa energetyczna "A" z plusami. Ministerstwo Energii przygotowuje projekt ustawy, który ma wdrożyć odpowiednie unijne przepisy.

Jak będą wyglądać nowe oznaczenia? Konsument będzie widział oznaczenia od A do G - wyjaśnia Ewa Kossak z Ministerstwa Energii. Zamiast klas A z plusami, będzie jedna klasa A. Jak twierdzi przedstawicielka resortu, ma to ułatwić zrozumienie oznaczeń przez konsumentów. Ewa Kossak dodała, że na początku klasa A będzie pusta. Trafią do niej produkty jeszcze bardziej energooszczędne niż te najlepsze znajdujące się obecnie na rynku.

Jak podkreśla rozmówczyni IAR, zmiana nastąpi nie wcześniej niż za kilkanaście miesięcy. Wcześniej ministerstwo planuje kampanię informacyjną. Bruksela ma wydać pierwsze akty wykonawcze jeszcze w tym roku, ale potrzeby będzie okres przejściowy. Zdaniem przedstawicielki Ministerstwa Energi oznacza to, że nowe etykiety mogą pojawić się na rynku na przełomie 2019 i 2020 roku.

Według zapowiedzi Ministerstwa Energii, projekt ustawy może trafić do konsultacji publicznych w marcu. Resort chce dzięki niemu ustalić uprawnienia kontrolne, które miałyby przysługiwać - tak jak do tej pory - Inspekcji Handlowej oraz Urzędowi Komunikacji Elektronicznej.

Decyzję w sprawie nowego sposobu etykietowania Unia Europejska podjęła w połowie ubiegłego roku.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

biznes