Jesteś w: Strona główna » Finanse Osobiste » Emerytury » IKE


III Filar: 12 tysięcy złotych można będzie odliczać w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT

14.04.2009 17:36  IKE

W Sejmie złożono projekt ustawy zakładającej możliwość odpisania kwoty 12 tysiące złotych rocznie od podstawy opodatkowania pod warunkiem przeznaczenia jej na zabezpieczenie emerytalne w ramach III filaru ubezpieczeń społecznych. Pod projektem przygotowanym przez Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej "RAZEM" podpisało się ponad 120 tysięcy osób.

Adam Sankowski pełnomocnik Komitetu wyjaśnia, że kwoty odkładane na emeryturę - inaczej niż obecnie - nie byłyby opodatkowane. Dodaje, że w ten sposób kapitał, który ma zabezpieczyć naszą starość budowałby się zdecydowanie szybciej. Twórcy projektu przewidują, że kwotę 12 tysięcy złotych można będzie odliczać w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT.

Doradca prawny Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych Andrzej Chrościcki zapewnia, że korzyści tej ustawy będą spore, szczególnie dla osób, które jak najwcześniej zdecydują się oszczędzać. Zaznacza, że będzie to znaczne wspomożenie emerytury z ZUS-u i OFE, zwłaszcza, że w świetle analiz te ostatnie świadczenia nie będą tak wysokie, jak zakładano na początku reformy emerytalnej.

Doradca Finansowy Andrzej Fesnak podkreśla, że ideą oszczędzania w III Filarze jest oszczędzanie długofalowe obdarzone niewielkim ryzykiem. Środków tych nie będzie można zużyć przed 60. czy 65. rokiem życia. W opinii ekspertów, wprowadzenie ulg dla chcących oszczędzać w III Filarze jest bardzo potrzebne, zarazem jednak, może znacznie zmniejszyć wpływy do budżetu, które rząd będzie musiał zrównoważyć najprawdopodobniej podniesieniem podatków.

IAR


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste