W Sejmie jest prezydencki projekt ws. frankowiczów

02.08.2017 14:05  IKE
W Sejmie jest prezydencki projekt ws. frankowiczów Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Chodzi tych, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy na przykład w szwajcarskich frankach.

Projekt dotyczy zmiany regulacji, które obowiązują w Polsce od lutego 2016 roku, ale ich funkcjonowanie budzi zastrzeżenia kredytobiorców. Prezydent zaproponował między innymi dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, a także wprowadzenie możliwości odwołania w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank.

Dodatkowo zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1500 na 2000 złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe będzie także umorzenie części zobowiązań, szczególnie w sytuacji gdy dana osoba regularnie spłaca raty.

Według zapisów ustawy wprowadzone zostaną również inne narzędzia wspierania kredytobiorców. Chodzi o możliwość otrzymania jednorazowej pożyczki na spłatę zobowiązania w przypadku sprzedaży nieruchomości. Jej wysokość może wynieść do 72 tysięcy złotych, natomiast zasady spłaty będą podobne do tych, które obowiązują przy wsparciu w spłacaniu rat.

W komunikacie podkreślono, że regulacje w jednakowym stopniu dostępne będą dla osób mających kredyty w złotówkach jak i walutach obcych.

IAR

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

finanse_osobiste